16.4 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCristi Bărbulescu, la lotul naţional

Cristi Bărbulescu, la lotul naţional

Craioveanul Cristi Bărbulescu a fost convocat la lotul naţional de tenis de masă al României, categoria juniori II, în urma rezultatelor bune obţinute în ultima perioadă. Sportivul de la CSS Craiova, pregătit de Liviu Nicoli, a urcat de două ori pe podium la finala Campionatului Naţional (juniori II) de la Slatina, cucerind două medalii bronz, una la individual şi una la dublu masculin, unde a făcut pereche cu colegul de club Casian Ştefan. Acesta din urmă s-a clasat pe locul şapte în concursul individual. „Medaliile ne confirmă că suntem pe drumul cel bun. Aceşti copii muncesc mult, iar rezultatele nu întârzie să apară", a spus antrenorul Nicoli. Tot la Slatina, în concursul feminin, altă sportivă de la CSS Craiova, Roberta Dragonu (antrenor Cătălin Georgescu), s-a clasat pe locul 15.

Cristi Bărbulescu va participa în perioada 20-17 mai la Openul Poloniei, în luna iunie la Campionatul Balcanic (Turcia), iar în luna iulie – la Campionatul European (Cehia).