18.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSCM-U, succes la limită cu Târgovişte

SCM-U, succes la limită cu Târgovişte

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au învins miercuri seară, pe teren propriu, formaţia BC Târgovişte, scor 71-68, în primul meci din cadrul play-out-ului Diviziei A. Oaspeţii au câştigat primul sfert, scor 17-13, iar oltenii s-au impus în următoarele două, cu 25-21 şi 20-15. Ultima repriză a jocului a fost câştigată de BC Târgovişte, 15-13, dar SCM-U şi-a trecut în cont prima victorie. Antrenorul Paul Nicolae a trimis în teren echipa obişnuită: Tomic (16 puncte), Green (15), Holmes (17), Răducanu (7) şi Mitchell (13), iar pe parcurs au mai intrat V. Ştefan (3) şi Albu. „În meciul următor voi miza mai mult pe jucătorii de pe banca de rezervă, pentru că s-a văzut că unii dintre titulari, care au dus greul, sunt obosiţi, dar şi plictisiţi", a spus antrenorul Nicolae. Jocul doi, de la Târgovişte, trebuia să se dispute duminică, dar adversarii craiovenilor au cerut devansarea partidei cu o zi. Echipa care câştigă două partide din cele trei confruntări încheie sezonul pe locul 12, iar învinsa pe 13.