17.6 C
duminică, 19 mai, 2024
Știri de ultima orăSportManchester i-a zdrobit pe albaştri

Manchester i-a zdrobit pe albaştri

Manchester United s-a impus pe teren propriu, în faţa rivalei Chelsea Londra, cu 3-0, şi s-a apropiat la cinci puncte de liderul FC Liverpool, în condiţiile în care campioana en-titre are două meciuri mai puţin disputate. Gazdele au deschis scorul în al doilea minut de prelungiri al primei reprize, prin Nemanja Vidic, care a marcat cu capul în urma unei lovituri de colţ. Wayne Rooney a majorat avantajul lui United în minutul 62, după o centrare a lui Evra, iar bulgarul Dimitar Berbatov a înscris, în minutul 87, ultimul gol al întâlnirii de pe „Old Trafford“. Au evoluat următoarele formaţii: Manchester: Van der Sar – Neville, Vidic, Evans, Evra (O’Shea 66) – C. Ronaldo, Fletcher, Giggs (Carrick ‘80), Park – Berbatov, Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson. Chelsea: Cech – Bosingwa (Belletti ‘63), Carvalho, Terry, A. Cole – Mikel – J. Cole (Di Santo ‘85), Ballack, Lampard, Deco (Anelka ‘46) – Drogba. Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

În urma acestui rezultat, gruparea de pe „Old Trafford“, care mai are de jucat două meciuri restante, a acumulat 41 de puncte şi se află pe locul trei în clasament, la un punct în spatele lui Chelsea, şi la cinci de liderul FC Liverpool. Tot în cadrul etapei a 21-a, Wigan Athletic a câştigat pe teren propriu în faţa lui Tottenham Hotspur, scor 1-0.