15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTriplă pentru Moutinho

Triplă pentru Moutinho

FC Drobeta s-a impus cu 3-2 în partida de la Deva cu Mureşul, demonstrând că are potenţial să termine turul pe podium. Chiar dacă pentru severineni meciul a început de la 0-1, gazdele marcând la prima fază importantă, prin Grigoriţă, până la pauză, oaspeţii au controlat jocul.

Moutinho a înscris în două rânduri, din penalti, în minutele 28 şi 37, după două atacuri tăioase purtate de Bârză, faultat de fiecare dată în careu. Rezultatul la pauză avea să fie 2-2, pentru că Vârtic a speculat o greşeală a oltenilor, în minutul 39.

După pauză, severinenii s-au apărat bine, au închis culoarele către poarta lui Barbu şi au mizat pe arma contraatacului. Aşa s-a întâmplat în minutul 63, când excelentul mijlocaş Moutinho a punctat pentru a treia oară, aducând trei puncte importante echipei sale.

În meciul de la Deva, antrenorul oltenilor, Iulian Mihăescu,
i-a trimis în teren pe: Barbu – Ilie, Amzucu, Ignat, Trofin – Moutinho, Mitici, Gărgălie, Păun – Jenaru, Bârză.