19.4 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportÎnfrângere în zece

Înfrângere în zece

CSM Vâlcea a pierdut la limită, 0-1, partida de ieri de la Târgu Mureş şi a părăsit podiumul. Echipa antrenată de Alin Artimon a jucat în inferioritate numerică încă din minutul 10, Iulică Popa fiind eliminat după un cot aplicat lui Alexandru Popa. Până la pauză, gazdele au dominat, dar cea mai mare ocazie a fost trecută în contul vâlcenilor, Stromajer ţintind bara transversală în minutul 38. Meciul a fost frumos şi în cea de-a doua parte, iar Perianu a salvat miraculos la şutul lui Turcu (’50), după ce în urmă cu patru minute Târnăvean şutase în bară din situaţie ideală. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Vanea, în minutul 64, cu capul, după un corner executat de Turcu. Vâlcenii nu au acuzat şocul şi puteau egala prin Câju, care a greşit cu puţin ţinta (’68). Cu patru minute înainte de final, centralul Lucian Dan le-a refuzat oltenilor un penalti clar, deşi a fost la doi metri distanţă de locul în care Câju a fost busculat de Stere. S-a terminat 1-0 pentru FCM Târgu Mureş, echipă care a întrerupt astfel seria celor şase partide fără înfrângere a vâlcenilor.

Artimon a folosit următorul unsprezece: Perianu – C. Dinu, Vătavu, Pasăre (’84, Luca), Facundo (’59, Gârlă) – Goge, S. Popescu, I. Popa, R. Dobre (’75, Grecu) – Stromajer, Câju.