16.2 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportNadal este de neoprit

Nadal este de neoprit

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, numărul 2 mondial, a câştigat duminică turneul Masters de la Toronto, dotat cu premii în valoare de 2.615.000 de dolari, după ce l-a învins în finală pe germanul Nikolas Kiefer. Nadal s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră şi jumătate. Spaniolul a fost în permanenţă la conducerea jocului, rareori dându-i şanse neamţului să preia ostilităţile. Nadal a fructificat toate cele patru şanse de break de care a beneficiat, în timp ce Kiefer a irosit toate ocaziile, trei la număr, de care a beneficiat pentru a câştiga pe serviciul advers.  Spaniolul şi-a trecut în cont a patra victorie consecutivă în faţa lui Kiefer. În urma acesteia, Nadal va primi un cec în valoare de 420.000 de dolari şi 500 de puncte ATP. Ibericul este la al cincilea turneu câştigat consecutiv, dintre care două de Grand Slam şi două de Masters, desfăşurate pe trei suprafeţe: două pe zgură, două pe iarbă şi unul pe hard. În cadrul acestor competiţii, a dispus de câte trei ori de Roger Federer şi Novak Djokovic şi poate fi considerat omul momentului în tenisul mondial.
În urma succesului de la Mastersul de la Toronto, Rafael Nadal a rămas tot pe locul 2 în ierarhia ATP, dar s-a apropiat la numai 300 de puncte de lider, elveţianul Roger Federer. Acesta, numărul 1 mondial, are 6.605 puncte, în timp ce Nadal are 6.305. Sârbul Novak Djokovic, ocupantul locului 3 mondial, are 5.055 de puncte. Nadal l-ar putea detrona pe Federer de pe primul loc, pe care îl ocupă de 235 de săptămâni, la finalul turneului de la Cincinnati, din această săptămână.