22.3 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportLiana Ungur, evoluţie bună contra Elenei Dementieva

Liana Ungur, evoluţie bună contra Elenei Dementieva

Liana Ungur, fata cea mică a lui Ilie Balaci, a avut o evoluţie bună în meciul cu Elena Dementieva, numărul 7 WTA, care a contat pentru optimile turneului de la Istanbul. Aflată la prima prezenţă pe tabloul principal al unui turneu WTA, Liana Ungur (23 de ani, locul 234 WTA) a avut o evoluţie bună la Istanbul, cedând în cele din urmă în optimile de finală, după 2-6, 6-7 (4) contra rusoaicei Elena Dementieva, a şaptea jucătoare a lumii.
Liana a început foarte bine partida, a avut 2-1, cu break avantaj, dar replica Dementievei a venit imediat, cinci game-uri consecutive câştigătoare şi primul set a trecut în contul ei, scor 6-2. Setul secund a avut un început identic cu primul, 2-1 Liana, cu break avantaj, rebreak Dementieva. În game-ul şapte, românca a găsit puterea de a mai face un break, dar, pentru a treia oară în acest meci, Dementieva a replicat imediat cu un rebreak. Până la urmă, cele două combatante au ajuns la tiebreak, adjudecat de rusoaică, scor 7-4.
Liana va fi primi 28 de puncte WTA (opt pentru că a venit din calificări) şi cu 2.550 de dolari.