18.7 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRezultate bune pentru CS Universitatea

Rezultate bune pentru CS Universitatea

Sportivii secţiei de orientare de la CS Universitatea Craiova au participat recent la Campionatul Naţional de orientare pe timp de noapte, la categoriile juniori şi seniori, având o comportare meritorie.
La masculin, podiumul a fost acaparat de sportivii pregătiţi de Emilian Minoiu, după cum urmează: Paul Brăbiescu (locul I), Ovidiu Muţiu (locul II) şi Dionisie Roşca (locul III). La feminin, Veronica Minoiu a devenit campioană naţională, iar colega sa de club, Marinela Piringiu, s-a clasat pe locul II. Zestrea de medalii a fost îmbunătăţită de juniorul Gabriel Stănică, care a cucerit bronzul. Şi în întrecerea pe echipe CS Universitatea a obţinut titlurile naţionale, atât la feminin (Veronica Minoiu, Iuliana Rusescu), cât şi la masculin (Paul Brăbiescu, Ovidiu Muţiu). Altă medalie, de argint, a fost adusă în Bănie de juniorii Ilie Mirea şi Gabriel Stănică, în proba pe echipe. În acest week-end, CS Universitatea şi DSJ Dolj organizează un concurs de orientare pentru neiniţiaţi, dotat cu „Trofeul Olteniei“. Pentru cei interesaţi, astăzi, concursul se va desfăşura între orele 10.00-12.00, la Hipodrom, şi între orele 17.00-19.00, la Debarcader, iar mâine, la Teatrul „Marin Sorescu“, cu începere de la ora 9.00.