14.8 C
duminică, 19 mai, 2024
Știri de ultima orăSportDinamo, in genunchi

Dinamo, in genunchi

Derbiul rundei a 22-a, disputat miercuri seara in Giulesti, a fost transat categoric de gazde, Rapidul invingând cu 3-0 pe Dinamo si luându-si astfel revansa dupa infrângerea din tur (2-5). „Câinii“ au primit sub Grant o lectie de fotbal, cu Viorel Moldovan in rol de profesor. Acesta a deschis scorul in minutul 29, când a speculat o greseala a portarului Gaev, si l-a majorat in minutul 57, dupa ce a profitat de o ezitare lui Barcauan, punctând de la marginea careului. Umilinta a fost completa peste zece minute, când Gaev l-a agatat in careu pe Burdujan, iar arbitrul german Herbert Fandel a acordat penalti, transformat cu precizie de Daniel Niculae. In celalalt meci de miercuri seara, Steaua s-a chinuit pe „Lia Manoliu“ cu ambitioasa Poli Iasi, diferenta fiind facuta de un penalti, scos de Oprita si transformat in gol de Dica (’65). Moldovenii au jucat din minutul 70 cu un om mai putin, dar si asa le-au dat emotii stelistilor, care au revenit insa pe primul loc in clasament.