15.6 C
duminică, 19 mai, 2024

A obosit Chelsea?

Albastrii au, dupa 23 de etape, 20 de victorii, doua remize si o infrângere, suferita in fata lui Manchester.

Chelsea a pierdut primele puncte in campionat dupa aproape trei luni. Trupa lui Mourinho, a fost stopata duminica, in mod surprinzator, de Charlton Athletic, in etapa a 23-a. Ocupanta locului 11 in prima liga engleza s-a intors cu un punct nesperat de pe „Stamford Bridge“, remizând, 1-1, cu campioana en-titre. E. Gudjohnsen a deschis scorul pentru Chelsea in minutul 18 si se parea ca albastrii se indreapta spre a 21-a victorie din acest sezon. Lucrurile nu au stat insa asa, pentru ca oaspetii au practicat un joc curajos si au reusit sa egaleze prin Marcus Bent (‘59), iar apoi sa pastreze rezultatul pâna la final, când gazdele se aflau in inferioritate numerica, fundasul portughez Ricardo Carvalho fiind eliminat in minutul 81, pentru cumul de „galbene“. Acesta este al doilea rezultat de egalitate inregistrat de elevii lui Jose Mourinho in actuala editie a campionatului, insa acestia pastreaza un avans consistent de 14 puncte fata de principalii urmaritori, „diavolii“ lui Sir Alex Ferguson. Chelsea nu mai pierduse puncte din etapa a 12-a (6 noiembrie), când a fost invinsa pe „Old Trafford“ de Manchester cu 1-0, singurul egal de pâna acum al campioanei datând de pe 23 octombrie, 1-1 cu Everton (etapa a 10-a). In schimb, Manchester a reusit duminica sa invinga, pe propriul teren, cu scorul de 1-0, pe Liverpool, golul victoriei fiind marcat in minutul 90 de fundasul Rio Ferdinand.

Celelalte rezultate

Iata si celelalte rezultate consemnate in etapa a 23-a din Premier League: Birmingham City – Portsmouth 5-0, Bolton Wanderers – Manchester City 2-0, Everton – Arsenal 1-0, Middlesbrough – Wigan 2-3, Newcastle United – Blackburn Rovers 0-1, Tottenham Hotspur – Aston Villa 0-0, West Bromwich – Sunderland 0-1. Partida West Ham United – Fulham urma sa se dispute aseara. In clasament, Chelsea are 62 puncte, in timp ce Manchester a adunat doar 48. Pe locul trei se afla detinatoarea Ligii Campionilor, Liverpool, care are 44 de puncte, dar si doua meciuri mai putin. Tottenham se mentine pe locul patru, cu 41 de puncte, pe pozitia a cincea clasându-se Arsenal, cu 37 de puncte, dar si cu un joc mai putin disputat.