17.8 C
sâmbătă, 25 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateBaschet (m) - Energia Târgu Jiu a debutat cu victorie în EuroChallenge

Baschet (m) – Energia Târgu Jiu a debutat cu victorie în EuroChallenge

Baschetbaliștii de la Energia (în galben) au obținut o victorie istorică la debutul în Europa (sursă foto: captură Digisport)

Echipa masculină de baschet Energia Târgu Jiu a debutat cu dreptul în FIBA EuroChallenge. Gorjenii s-au impus aseară, pe teren propriu, într-un meci din cadrul grupei B, în faţa formaţiei estoniene Tartu Univ. Rock, cu scorul de 74-56 (21-15, 14-19, 11-13, 28-9).
Elevii lui  Antonis Constantinides s-au aflat la cârma meciului încă din debut, dar balticii au fost aproape de egalare la jumătatea meciului, când scorul era de 35-34.
Energia s-a desprins apoi la şapte puncte (43-36, min. 25), dar oaspeţii au revenit din nou şi au preluat conducerea în premieră în minutul 30 (46-47). Energia a avut un ultim sfert remarcabil şi a câştigat în cele din urmă la o diferenţă confortabilă, 74-56.
Americanul Giordan Watson a fost cel mai bun om al echipei antrenate de Antonis Constantinides, cu 19 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive.
La Energia au mai jucat Louis Darby 16 p, 2 rec, 1 pd, Tal Karpelesz 5 p, 3 rec, Michal Kremen 6 p, 4 rec, 2 pd, Nemanja Milosevic 12 p, 9 rec, Adrian Ştefan 1 rec, Porter Troupe 10 p, 3 pd, Daniel Tudosă 1 pd, Larry Turner 6 p, 5 rec.
În celălalt meci al grupei, Egis Körmend (Ungaria) a învins pe Lukoil Academic cu scorul de 80-75, la Sofia. Energia va disputa următorul joc pe 11 noiembrie, la Szombathely, cu Kormend.