joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCătălin Burlacu: Nu reușim să legăm un joc cursiv

Cătălin Burlacu: Nu reușim să legăm un joc cursiv

DSC_0175

Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a obținut miercuri prima victorie în play-off-ul Ligii Naţionale (grupa valorică 1-6). Oltenii s-au impus cu scorul de 84-80 (13-25, 24-16, 17-23,30-16) în disputa de pe teren propriu cu CSU Atlassib Sibiu. Meciul s-a disputat în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“, deoarece Polivalenta a fost ocupată cu un spectacol. Împinși în spate de aproximativ 450 de suporteri, oltenii au făcut un sfert patru excelent, în cadrul căruia au anulat un deficit de zece puncte. Elevii lui Vladimir Vuksanovic și Dragan Aleksic a trecut pentru prima dată la conducere în minutul 37 al partidei, după ce până atunci făcuseră greșeli de începători și își trecuseră în cont ratări pe bandă rulantă, lucru evidențat și de căpitanul Cătălin Burlacu, la finalul jocului: „Mă deranjează că facem foarte multe greșeli și nu reușim să legăm un joc cursiv. Am senzația că la antrenamente jocul este mult mai dur și mai bărbătesc decât la meci, ceea ce mă dezamăgește. A fost o victorie muncită. Am crezut până la final în munca noastră de-a lungul săptămânii până la acest meci. Am crezut că cei de la Sibiu vor fi obosiți după partida lor cu Clujul și am mai știut că jucăm acasă, în fața suporterilor noștri minunați, care au umplut sala până la refuz. Nu mi-era teamă că vom pierde“. Pentru Craiova au evoluat: Bureau (20p), Johnson (13p), Pantic 3, Burlacu 10, Hargrove 14, Micic 8, Pilcevic 14, Popescu 2. SCM-U rămâne pe locul cinci, având cu două puncte mai mult decât Sibiul, va juca duminică tot acasă cu BC Mureș, dar în Sala Polivalentă, de la ora 17.00. Tot miercuri, Energia Târgu Jiu a fost învinsă, pe teren propriu, de BC Timișoara, cu scorul de 81-53, în grupa locurilor 7-12.