16.2 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAna Roşianu, cea mai bună sprinteră

Ana Roşianu, cea mai bună sprinteră

Pe 28 şi 29 iunie, la Bucureşti, a avut loc Campionatul Naţional de atletism, pentru juniori III. La competiţie au luat startul 421 de atleţi (194 de fete şi 227 de băieţi), care au reprezentat 108 cluburi din ţară. Din judeţul Vâlcea au participat sportivi de la „Tudor Vladimirescu“ din Drăgăşani şi Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ din Râmnicu Vâlcea. Vâlcenii au avut o evoluţie bună, reuşind să cucerească locul întâi la proba feminină de 100 de metri plat, prin Ana Maria Roşianu, de la CNMB Vâlcea, dar şi locul doi la proba de ştafetă feminin 4×100 de metri prin echipa aceluiaşi club, CNMB, compusă din Elena Istratie, Maria Giuga, Adina Rădoi şi Ana Maria Roşianu. Alte rezultate bune le-au obţinut şi Maria Giurcă (CNMB), locul trei la 300 de metri garduri, în aceeaşi probă Mihaela Pătru terminând pe poziţia a noua. În proba de disc, Simona Hogea a terminat a patra, iar Ioana Bucura, pe locul şapte, sportivă care a terminat pe aceeaşi poziţie şi la aruncarea greutăţii. La 100 de metri masculin, Ionuţ Silviu a terminat pe locul şapte. De la „Tudor Vladimirescu“ Drăgăşani, s-a remarcat ştafeta masculină de 4×100 de metri, compusă din Cristian Braşoveanu, Ionuţ Bereanu, Bogdan Lungoci şi Ionuţ Vulpe, care a terminat pe locul şase. De la acelaşi club, Adrian Fitoiu a terminat pe locul nouă, în proba de 1500 de metri plat.
Şi sportivii craioveni au urcat pe podium de mai multe ori, după cum urmează: Alex Buleteanu (LPS „Petrache Trişcu“ – locul 2 la aruncarea ciocanului, Iulian Fuiorea (LPS „Petrache Trişcu“) – locul 2 la 5 km marş, Ionuţ Birlan (CSM-LPS „Petrache Trişcu) – locul 3 la săritura în înălţime. Alţi atleţi au încheiat concursul în apropierea podiumului:  Ştefăniţă Dragomir (CSM Craiova) – locul 4 la 1.500 m, Adriana Arvatu (CSM Craiova) – locul 4 la 3 km marş şi ştafeta femină de 4×100 m de la LPS „Petrache Trişcu“, formată din Gabriela Marcu, Elena Tănasie, Elena Mandache şi Denisa Vava – locul 6.