19.2 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăSportKeseru a dat-o in bara

Keseru a dat-o in bara

Dupa ce, in ultimele meciuri ale echipei FC Nantes, internationalul român de tineret Claudiu Keseru avusese prestatii deosebite, concretizate si prin goluri, unele dintre ele decisive, nu acelasi lucru s-a intâmplat si la meciul de sâmbata seara, disputat de „galben-verzi“ pe terenul formatiei AS Monaco, in etapa 29-a din Ligue 1. „Canarii“ au pierdut cu scorul de 2-1, iar Keseru a fost considerat de cotidianul L’Equipe cel mai slab jucator de pe teren, celebra publicatie acordându-i acestuia nota 3,5. Nici antrenorul Michel Der Zakharian nu a fost multumit de prestatia românului, titular pe arena „Louis II“, si l-a schimbat in minutul 62 cu Pieroni.

Nantes reusise sa deschida scorul in minutul 14, prin Da Rocha, iar Monaco a intors rezultatul pâna la pauza, gratie reusitelor lui Perez (’34) si Givet (’43).

Intr-o alta intâlnire, Velenciennes a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu Lorient. La gazde, atacantul român Florin Bratu nu a fost folosit de antrenorul Antoine Koumbare.

Campioana en-titre si lidera la zi in Ligue 1, Olympique Lyon, s-a impus, cu 3-0, la Nancy. Cehul Milan Baros a deschis scorul in minutul 36, iar spre final oaspetii au mai punctat de doua ori prin Kallstrom (’76) si Fred (’81). Lyon s-a distantat la 16 puncte de Lens, care a jucat aseara pe terenul formatiei lui Daniel Niculae, Auxerre.

Ligue 1, etapa a 29-a

Rezultate: Sedan – Bordeaux 1-1, Nancy – Lyon 0-3, Monaco – Nantes 2-1, Marseille – Nice 3-0, Sochaux – Toulouse 4-2, Valenciennes – Lorient 0-0, Lille – Le Mans 0-2, Saint Etienne – Troyes 3-1. Aseara s-au jucat partidele Rennes – PSG si Auxerre – Lens.

Clasament: 1. Lyon 65 de puncte; 2. Lens 49; 3. Girondins Bordeaux 44; 4. Lille 43; 5. Sochaux 43; 6. Toulouse 43; 7. Saint Etienne 42; 8. Marseille 42; 9. Le Mans 41; 10. Monaco 38; 11. Auxerre 38; 12. Rennes 37; 13. Lorient 37; 14. Nancy 36; 15. Valenciennes 33; 16. Nice 31; 17. Troyes 30; 18. Nantes 29; 19. PSG 28; 20. Sedan 27.