« Alte articole din categoria Eveniment

Versiunea pentru tiparire
Marimea textului:

Mercedesul omului de afaceri craiovean Constantin Dîlgoci a fost incendiat sâmbătă noapte de un tânăr, acesta din urmă fiind prins ÅŸi cercetat pentru comiterea infracÅ£iunii de distrugere.
Afaceristul craiovean Constantin Dîlgoci, devenit cunoscut după ce a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT pentru o returnare ilegală de TVA, patronul uzinei Tufon ÅŸi fost patron al ziarului Opinia Olteniei, a rămas fără maÅŸină, după ce Mercedesul său S-350 cu numărul DJ-060499 a fost incendiat de un tânăr. Incidentul a avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică, în jurul orei 1.30, chiar în faÅ£a casei lui Dîlgoci, de pe strada MărăşeÅŸti din Craiova.DeÅŸi pompierii au intervenit în scurt timp pentru stingerea incendiului, maÅŸina a ars în proporÅ£ie de aproximativ 70 la sută. Conform reprezentanÅ£ilor Inspectoratului pentru SituaÅ£ii de Urgenţă (ISU) Dolj, după stingerea flăcărilor, pompierii au stabilit că incendiul a fost provocat, maÅŸina fiind stropită, cel mai probabil, cu benzină. „În incendiu au ars instalaÅ£ia de bord, compartimentul motor ÅŸi două anvelope, cauza acestuia fiind o acÅ£iune intenÅ£ionată“, a declarat căpitanul Florin CocoÅŸilă, purtătorul de cuvânt al ISU Dolj.
Incendiatorul, prins de trecători
Conform reprezentanÅ£ilor Inspectoratului de PoliÅ£ie al JudeÅ£ului (IPJ) Dolj, sâmbătă noapte, poliÅ£iÅŸtii au fost sesizaÅ£i că pe strada MărăşeÅŸti a luat foc un autoturism. La faÅ£a locului s-a deplasat un echipaj care a stabilit că maÅŸina, un Mercedes înregistrat pe numele unei societăţi comerciale din Craiova, prezenta urme de ardere, fiind distrusă în proporÅ£ie de 70 la sută. CâÅ£iva tineri care treceau prin zonă au văzut un bărbat care fugea de lângă autoturismul cuprins de flăcări cu o sticlă de plastic în mână. AceÅŸtia l-au urmărit ÅŸi l-au prins pe strada Împăratul Traian, după care l-au predat poliÅ£iÅŸtilor sosiÅ£i la faÅ£a locului. Oamenii legii au precizat că incendiatorul le-a oferit tinerilor care l-au prins sume cuprinse între 500 ÅŸi 1.000 de euro pentru a-i da drumul, însă aceÅŸtia au refuzat. El a fost condus la SecÅ£ia 3, unde a fost identificat în persoana lui Daniel Vasilescu, de 23 de ani, din comuna doljeană Galicea Mare. Acesta a fost reÅ£inut ÅŸi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova cu propunere de arestare preventivă pentru comiterea infracÅ£iunii de distrugere.
Anchetatorii au precizat că ancheta în acest caz este în curs, urmând să se stabilească motivul pentru care tânărul a incendiat maÅŸina lui Dîlgoci.
Judecat pentru o rambursare de TVA
Constantin Dîlgoci a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT Dolj, alături de alÅ£i patru craioveni, pentru obÅ£inerea de la DirecÅ£ia Generală a FinanÅ£elor Publice (DGFP) Dolj a două restituiri ilegale de TVA, în valoare de 6,6 miliarde de lei vechi. Dosarul cu numărul 655/63/2006, în care cei cinci sunt judecaÅ£i pentru înÅŸelăciune, a fost înregistrat la Tribunalul Dolj acum doi ani, pe 23 august 2006.
Mulţumiri de la poliţie
ReprezentanÅ£ii IPJ Dolj le-au mulÅ£umit, într-un comunicat emis ieri, tinerilor care l-au prins pe Vasilescu pentru modul în care s-au implicat în urmărirea ÅŸi prinderea incendiatorului, dar ÅŸi pentru moralitatea de care au dat dovadă, refuzând banii oferiÅ£i de acesta.