5.3 C
Știri de ultima orăSportVoleiFinal perfect de an pentru voleibalişti! SCMU Craiova, misiune îndeplinită la Baia Mare

Înaintea deplasării la Baia Mare, voleibaliştii de la SCMU Craiova, împreună cu tehnicianul Dan Pascu, îşi propuneau o victorie de trei puncte, asta pentru a rămâne în luptă directă cu primele trei clasate şi pentru a a încheia perfect anul. Acest lucru s-a şi întâmplat! Băieţii noştri au fost net superiori adversarilor, pe care i-au învins cu 3-1 (25-12, 25-21, 23-25, 25-20) şi astfel au încheiat turul campionatului pe locul al patrulea.

După un prim set în care alb-albaştrii s-au „distrat“ pur şi simplu cu adversarii, lucrurile s-au complicat din actul al doilea, când gazdele au început să forţeze. Chiar dacă au arătat un plus de agresivitate în joc după pierderea primului set, cei de la Baia Mare s-au aflat în permanenţă cu un picior în spatele băieţilor noştri şi în setul secund. Echipa mai bună s-a impus în cele din urmă, a făcut 2-0 pe tabelă, dar a greşit, apoi, relaxându-se. SCMU Craiova a plătit cu un set faptul că nu s-au mai concentrat după ce a luat avans în meci, dar a revenit în actul patru, când a câştigat cu 25-20 şi a închis partida.

Pentru SCMU Craiova a fost a treia victorie consecutivă şi a opta din acest tur de campionat. Cele trei eşecuri înregistrate până în prezent au survenit în urma unor jocuri extrem de disputate cu Dinamo, Steaua şi Arcada Galaţi.