17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalŞtim semifinalele Mondialului! Norvegia şi Franţa, ultimele calificate în „careul de aşi“

Selecţionatele Norvegiei şi Franţei s-au calificat, miercuri, în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin din Spania, după ce Spania şi Danemarca reuşiseră acest lucru anterior.

Norvegia, campioana europeană en titre, a câştigat clar în sferturi contra Rusiei, vicecampioana olimpică, scor 34-28. Franţa, campioana olimpică en titre, a câştigat fără probleme în faţa Suediei, cu 31-26, echipa din Hexagon având o apărare remarcabilă în repriza secundă (doar 11 goluri primite).

În semifinale, Franţa va înfrunta echipa Danemarcei, iar Norvegia va evolua contra echipei gazdă, vicecampioana mondială Spania.