12.3 C
Știri de ultima orăSportTenisTsitsipas, eliminat de la US Open după un meci absolut nebun! Grecul a oferit faza zilei

Stefanos Tsitsipas a produs multe controverse la US Open cu pauzele de toate felurile pe care și le lua în timpul meciurilor. Grecul a părăsit însă surprinzător competiția după un adevărat thriller contra lui Carlos Alcaraz (55 ATP).

În vârstă de 18 ani, ibericul a reușit surpriza zilei de pe tabloul masculin de simplu: a trecut în cinci seturi de favoritul numărul trei. A fost 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5) pentru spaniol, după un meci de patru ore și șapte minute.

Criticat pentru pauzele cu ajutorul cărora a reușit să-și scoată adversarii din sărite și din ritm, Tsitsipas a oferit faza zilei: a plecat la vestiar fără să-l anunțe pe arbitrul de scaun. Strategie sau nu, plecarea grecului la vestiar a dat roade, iar Stefanos a câștigat setul al patrulea cu 6-0(!).

În cele din urmă, într-un decisiv care ne-a ținut cu sufletul la gură, Alcaraz a dat lovitura și a reușit calificarea în optimile competiției americane.