10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Spania, ținută în șah de Polonia. Situație neclarificată în Grupa E

Euro 2020 / Spania, ținută în șah de Polonia. Situație neclarificată în Grupa E

Spania și Polonia au remizat, scor 1-1, în partida susținută sâmbătă, la Sevilla, în etapa a 2-a din Grupa E a Campionatului European din 2020.

Ibericii au deschis scorul prin Alvaro Morata, după un assist al lui Moreno (’25).
După pauză, Polonia a restabilit egalitatea prin Robert Lewandowski, după o minge primită de la Jozwiak (’54).
Spaniolii au avut șansa de a reveni în avantaj, însă Gerard Moreno a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 58.

Spania: Simon – Llorente, Laporte, Torres, Alba – Koke (’68, Sarabia), Rodri, Pedri – Moreno (’68, Ruiz), Morata (’87, Oyarzabal), Olmo (’61, F. Torres). Selecționer: L. Enrique.

Polonia: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek (’85, Dawidowicz) – Jozwiak, Moder (’85, Linetty), Klich (’55, Kozlowski), Puchacz – Swiderski (’68, Frankowski), Zielinski – Lewandowski. Selecționer: P. Sousa.

În celălalt meci al Grupei E, disputat vineri, Suedia a dispus de Slovacia cu 1-0.

Clasament: 1. Suedia 4 puncte (golaveraj 1-0), 2. Slovacia 3 (2-2), 3. Spania 2 (1-1), 4. Polonia 1 (2-3).

Etapa 3 (miercuri, 23 iunie – ora 19.00): Slovacia – Spania, Suedia – Polonia.