11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Portugalia – Germania, scor 2-4! Ce meci nebun!

Euro 2020 / Portugalia – Germania, scor 2-4! Ce meci nebun!

Meci nebun pe „Allianz Arena“ din Munchen. Germania s-a impus cu 4-2 în fața Portugaliei, într-o partidă contând pentru etapa 2 din Grupa F a Campionatului European 2020.

Lusitanii au deschis scorul prin Cristiano Ronaldo (’15), după un assist al lui Jota.
Nemții au întors rezultatul până la pauză, beneficiind de două autogoluri. Primul nefericit a fost Dias (’35), iar al doilea Guerreiro (’39).

După pauză tot nemții au fost mai eficienți. Au marcat de două ori, prin Havertz (’51) și Gosens (’60).
Portughezii au redus din handicap prin Andre Silva (’83), iar tabela a înghețat la scorul de 2-4.

Portugalia: Patricio – Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro – Carvalho, Danilo – Silva (’46, R. Sanches), Fernandes (’64, Moutinho), Jota (’83, An. Silva) – Ronaldo. Selecționer: F. Santos.

Germania: Neuer – Ginter, Hummels (’62, Can), Rudiger – Kimmich, Gundogan (’73, Sule), Kroos, Gosens (’62, Halstenberg) – Havertz (’83, Goretzka), Muller – Gnabry (’87, Sane). Selecționer: J. Low.

În celălalt meci al Grupei F, disputat tot astăzi, Ungaria a remizat cu Franța, scor 1-1, pe „Puskas Arena“.

Clasament Grupa F: 1. Franța 4 puncte (golaveraj 2-1), 2. Germania 3 (4-3), 3. Portugalia 3 (5-4), 4. Ungaria 1 (1-4).

Echipele care merg în optimi se decid în runda 3, ultima. Aceasta se desfășoară miercuri, 23 iunie, de la ora 22.00, după următorul program: Germania – Ungaria, Portugalia – Franța.