29.6 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor CONCACAF / Mitriţă a contribuit la victoria lui NYC cu San Carlos

-

Fostul căpitan al Universităţii Craiova, Alex Mitriţă, continuă evoluţiile bune de la New York City. „Piticul atomic“ a oferit o pasă de gol lui Alexander Callens, în meciul câştigat la limită, scor 1-0, pe teren propriu, cu AD San Carlos. Alex a centrat perfect, din corner, pentru lovitura de cap a lui Callens (’41). Meciul a contat pentru manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Campionilor CONCACAF.

Alex Mitriţă a încheiat meciul mai devreme, fiind înlocuit în minutul 75 de scoţianul Gary Mackay-Steven.

New York City s-a calificat în sferturi fără probleme, după ce se impusese şi în meciul tur, cu 5-3. În prima confruntare cu San Carlos, Mitriţă a înscris o dată.

New York City: Johnson – Chanot, Tinnerholm, Callens, Matarrita (’62, Ibeagha) – Sands, Ring, M. Moralez (’63, Tajouri), Medina, Mitriţă (’75, Mackay-Steven) – Castellanos.

San Carlos: Pemberton – Sanchez, Arboine, Brenes, Meza, G. Mendez (’53, E. Ramirez) – Martinez, Cordoba (’60, Chirino), Chirino, Browne – Aguilar Jorman (’68, Cruz).

În faza următoare a competiţiei, New York City o va întâlni pe Tigres, care a trecut cu 5-4 la „general“ de Alianza FC.