6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportVolei (m) / SCM „U“ Craiova s-a ținut cât a putut după Zalău. Vezi situația la zi! (FOTO)

Echipa masculină de volei SCM „U“ Craiova a pierdut, scor 2-3 (25-23, 21-25, 22-25, 25-17, 13-15), partida susținută ieri seară, în Sala Polivalentă, în fața formației ACS Volei Municipal Zalău, în etapa a 7-a din play-off-ul Diviziei A1.

Alb-albaștrii au început excelent meciul, cu patru serve consecutive concretizate ale lui Filip Sestan, apoi ușor-ușor oaspeții au echilibrat jocul, au egalat la 21 și chiar au preluat conducerea, 22-23, dar craioveni au revenit imediat și au închis socotelile la 23.

Setul doi a fost foarte disputat. Zălăuanii au început bine, au condus, 2-5, apoi s-au trezit și băieții noștri, care au revenit, 6-5, iar după a fost o luptă cu răsturnări de situații. Oaspeții au reușit să se desprindă la un moment dat, 16-20, apoi, cu toate că oltenii au avut o răbufnire de orgoliu și au luat câteva puncte consecutive, setul a fost adjudecat de Zalău, scor 25-21.

Actul trei a fost o cursă de urmărire a Craiovei, care a reușit să egaleze la 17 și apoi să intre în avantaj, 20-17. Din păcate, prea mult entuziasm a dăunat, au apărut câteva greșeli individuale, iar oaspeții au profitat, revenind pe tabelă, 20-21, și apoi câștigând, scor 22-25.

În setul patru SCM „U“ Craiova s-a prezentat foarte bine, a blocat multe mingi și a fructificat multe, a reușit să conducă, scor 14-11, 17-14, 19-15, 21-17 și să-l câștige cu 25-17.

„Decisivul“ a fost de care pe care. Echilibrul s-a rupt prima dată la 3-3, oaspeții reușind să conducă, 5-8 și 6-9, au revenit craiovenii și au egalat la 9, apoi a fost 12-12, dar Zalăul a gestionat mai bine finalul și s-a impus cu 15-13.

Antrenorul Dan Pascu a început cu următorii: Laurențiu Lică, Filip Sestan, Faku Imhoff, Aleksandar Milivojevic, Răzvan Olteanu, Rusmir Halilovic. Au mai intrat: Neven Majstorovic, Ștefan Lupu, Bogdan Ene, Andrei Georgescu, Ionuț Teleleu.

Pentru galerie foto, CLICK AICI.

Divizia A1

Play-off, etapa 7-a: Arcada Galați – Dinamo București 3-2, CSM București – Steaua București 3-1, SCM „U“ Craiova – ACSVM Zalău 2-3.