Simona Gherman a cucerit, aseară, medalia de bronz în proba individuală de spadă de la Campionatele Europene de scrimă de la Strasbourg, după ce a fost învinsă, în semifinale, de Marie Florence Candassamy (Franţa), cu scorul de 15-9. Gherman trecuse pe rând de Ekaterina Davidzon (Israel), scor 15-5, de Ana Maria Brânză, scor 9-8, de Monika Sozanska (Germania), scor 10-6, şi de Iana Şemiakina (Ucraina), scor 15-14.
Tot în proba individuală de spadă, Ana Maria Brânză, campioana en-titre, a fost învinsă, în turul doi, cu 9-8, de Simona Gherman, în timp ce Simona Pop şi Maria Udrea au pierdut în runda inaugurală. Pop a fost întrecută de Josephine Jacques Andre Coquin (Franţa), scor 15-8, iar Udrea a fost învinsă de Marie Florence Candassamy (Franţa), scor 8-7.
Ziua a treia a Campionatului European de scrimă seniori de la Strasbourg programează două probe: sabie feminin și floretă masculin, ambele la individual. România are concurenți doar în proba de floretă masculin. Radu Dărăban, Teofil Moisuc,Valentin Niță și Iulian Teacă vor încerca să ajungă cât mai departe în concurs.
Ei vor intra pe planşe începând cu ora 10:30, ora României, și vor trage mai întâi în grupele preliminare.

