15.5 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia nu a promovat în Superligă

România nu a promovat în Superligă

Reprezentativa feminină a României s-a clasat pe locul doi în Grupa B a Cupei Europei la atletism de la Milano, ratând în acest fel obiectivul de a reveni în Superligă. Sportivele noastre au acumulat, în cele două zile de concurs, 123 de puncte, fiind devansate de Italia, cu 139 de puncte, care a obţinut accederea în Superligă în urma acestei performanţe. În tot acest timp, echipa masculină nu a izbutit să termine mai sus de poziţia a patra, cu 98 de puncte, după Italia (135), Slovenia (105) şi Portugalia (102), dar se menţine în Liga I.
Din delegaţia României au făcut parte şi patru sportivi de la CSM Craiova. Liliana Popescu a obţinut primul loc la probele de 4×400 m (3:30,22) şi 800 m (2:01,92), aceeaşi clasare reuşind-o şi Marius Ionescu la 5.000 m (14:08,46). Restul sportivilor craioveni s-au poziţionat pe locul patru: Ionuţ Vădeanu la proba de 400 m garduri (52,48) şi Cosmin Sorescu la ciocan (67,73).