13.7 C
luni, 27 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFC Vaslui a câstigat la Arad

FC Vaslui a câstigat la Arad

Duelul ultimelor doua adversare ale Universitatii s-a incheiat cu un rezultat oarecum surprinzator, FC Vaslui reusind sa se impuna cu 1-0 pe terenul celor de la UTA si sa termine anul pe un loc linistitor, dupa un parcurs foarte bun in ultimele sapte etape: sase victorii si o remiza, cea cu Stiinta, obtinuta insa nemeritat.

Ocaziile cele mai mari de gol le-au avut gazdele, dar Simion si Mara, in trei rânduri, nu l-au putut invinge pe Haisan. Ratarile s-au razbunat si, cu un minut inainte de pauza, V. Frunza i-a adus pe moldoveni in avantaj. UTA ar fi putut egala prin Sabin Ilie, jucator iertat de Lacatus si rechemat in lot, dar sutul atacantului craiovean a lovit bara transversala. In minutul 75, gazdele au ramas in zece jucatori, Oncica fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene. Cu toate acestea, aradenii au mai avut o sansa sa egaleze, irosita de acelasi Sabin Ilie, cu cinci minute inainte de finalul jocului.