Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Economie

Zonă Metropolitană, caut director

Economie - Marian BADIRCI
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Craiova şi comunele partenere în Zona Metropolitană au nevoie de reprezentanţi în relaţia cu Bucureştiul şi cu organismele competente în evaluarea strategiilor de dezvoltare, pentru a-şi pune în sac banii oferiţi prin Programul Operaţional Regional. Odată cu avizarea planului integrat de dezvoltare a Craiovei, proiectele vizate au intrat în linie dreaptă, iar aplicarea lor este condiţionată de existenţa unor unităţi de decizie şi execuţie ale Zonei Metropolitane.
„Până acum, mergeam eu la minister şi Cristiana (Cristiana Ghiţălău, expert în proiecte de dezvoltare - n.r.), în calitate de funcţionari ai Primăriei Craiova. Planul integrat de dezvoltare este asumat însă de Zona Metropolitană şi de aici încolo Zona Metropolitană trebuie reprezentată la ministere şi la toate celelalte instituţii implicate în derularea acestor proiecte. Vorbim despre o structură de management pentru implementarea planului integrat“, a spus arhitectul-şef al Craiovei, Mircea Diaconescu. Primăria intenţionează să le propună asociaţilor din Zona Metropolitană înfiinţarea unui consiliu metropolitan, care să fie compus din primarii localităţilor, şi o direcţie de administrare, Agenţia de Dezvoltare Metropolitană Craiova. Aceasta va fi condusă de un director şi va avea în structură până la nouă specialişti. „Procesul de implementare este complex. Este nevoie de colaborare cu Grupul de coordonare, de monitorizare, corelare, evaluare, control, asistenţă tehnică, raportare etc. Iar toate acestea nu pot fi făcute decât de un aparat profesionist al Zonei Metropolitane“, a mai arătat Mircea Diaconescu.
La nivel de coordonare orizontală, planul integrat de dezvoltare va fi gestionat de Grupul de coordonare, format din reprezentanţii serviciilor din primăriile asociate - Craiova, Gherceşti, Mischii, Pieleşti, Şimnicu de Sus, Breasta, din delegaţi de la companiile furnizoare de utilităţi, ADR Oltenia, Consiliul Judeţean Dolj, Agenţia de Protecţie a Mediului etc.


 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 3.89/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 3.9 din 9 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de de ce:
    carcea de ce nu face parte din zona metropolitana??deja cateva dintre companiile si firmele craiovene si-au mutat productia acolo si multi craioveni se vor muta tot in carcea......ar putea fi o foarte frumoasa zona de dezvoltare,atat prin prisma investitiilor(carcea dispune de foarte mari suprafete de teren cu toate utilitatile) cat si prin organizarea unei zone rezidentiale demne de locul in care ne aflam....si nu e un caz singulat,mai sunt cateva sate sau comune in zona craiovei care nu au fost incluse in acest plan al zonei metropolitane
    2010-01-21, 00:20:03 (86.123.41.*)
  2. de pupaza primaru din carcea :
    ete nu e inclusa carcea ca nu vreau eu . Mai taceti drak din gura ca mai am neste terenuri de shparlit si dupa aia mai vedem. de ce sa ma lupt eu sa bag carcea in zona metropolitana cand pot sta eu frumos pitit acilea si sa-mi fac mendrele cum vrea muschiu meu. Gura ca va sparg !!!!!!!!! Nu ma suparati ca fac urat. Acolo nu vine nimeni pe terenurile alea decat daca imi dau mie dreptu de smecher. Adio, imbecililor
    2010-01-21, 00:25:14 (213.233.88.*)
  3. de tepes:
    pupaza vaide capul tau smecher pt mine este o data fraier si 2 ori prost
    2010-01-21, 00:59:45 (93.112.211.*)
  4. de Manolo Velez:
    Zona Metropolitana ar fi o idee buna si ar trebui desfiintate aceste comune mici care nu fac altceva decat stau in calea dezvoltarii.
    2010-01-21, 08:15:35 (92.87.192.*)
  5. de Dana:
    Desfiintati aceste comune rapid , sunt o sursa de imbogatire pt. primari. Circea pina acum 7 ani era un sat acum vedem ca a devenit comuna. Aici se duc banii din bugetul statului pe salriile primarilor si al consilierilor.
    2010-01-21, 09:06:03 (93.115.102.*)
  6. de Enduro:
    Ptr 1: cata dreptate ai ... Dar raspunsul pentru tine este PERFECT dat la ''2''
    2010-01-21, 10:52:55 (86.35.174.*)
  7. de Mihai:
    Si la Malu Mare primarul se mandreste ca nu face parte din zona metopolitana pentru ca asa e persoana importanta si face ce vrea. . L-au votat tarani multumiti cu niste pietre aruncate la poarta si un kg de faina. Stam in loc de niste cioturi - asta e problema!
    2010-01-21, 12:24:58 (213.233.90.*)
  8. de Grigore:
    Dar de PODARI ce ziceti.Gheorghita,al sau analfabet de bastard Aurel Militianul Staicu nasul lor,si apoi mai marii judetului si ai tarii care au impartit totul in comuna de la pamint la imobile strategice ,de la paduri la pasuni si ape,nu vor ceda usor.Poate o lege a reimpartirii administrativ teritoriale a tarii ar rezolva problema.Halpaul de Berceanu abia asteapta sa ia terenul de la Aviasan ca altfel sare singe pe pereti.Gheorghita cind a auzit ca presedinte esye tot Basescu a facut PREINFARCT. Are o incurcatura cu islazul cuprins intre Barniste si Craiova,nu stie cum sa rezolve sa i dea lui nasu(staicu) sau sa-l faca bani ca alte multe domenuii.Ma este un analfabet consilir comunal din satul Livezi care cu sprijinul lui Gheorgspaga a cumparat un castel boieresc si terenul aferent pe bani putini de tot.In realiotate imobilul face citeva sute de mii de Euro.Hai VLAD TEPES iesi din groapa.
    2010-01-21, 18:17:44 (92.80.219.*)
  9. de metro politanu:
    Baliverne emise cu titlu de programe, concepte, strategii, dezvoltare etc! De fapt niste bani care se duc pe apa sambetei, pe de-o parte, iar pe de alta parte pe campiile metropolitane apar tot felul de constructii facute ilegal si in stil mestesugaresc.
    2010-01-21, 20:16:02 (79.117.182.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 19°C.
La noapte: 12°C.
Mâine: 17°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment

Actualitate

Cariere

Societate