32.8 C
Craiova
vineri, 4 iulie, 2025
Știri de ultima orăEvenimentUn șofer a murit pe loc, iar o pasageră a fost grav rănită după ce mașina lor a intrat pe contrasens și a lovit un TIR

Un șofer a murit pe loc, iar o pasageră a fost grav rănită după ce mașina lor a intrat pe contrasens și a lovit un TIR

Un şofer de 22 de ani a murit pe loc, iar o pasageră de 35 de ani a fost transportată la spital în stare critică, după ce maşina cu care circulau s-a izbit violent de un TIR pe contrasens, în oraşul mureșean Luduş.

Accidentul s-a produs vineri, în jurul orei 8.30, pe strada Principală din cartierul Roșiori al orașului Luduș.

Autoturismul condus de un tânăr de 22 de ani din Luduș, care circula dinspre Luduș spre Sânger, a pătruns pe contrasens, unde a intrat în coliziune cu un autocamion condus de un bărbat, de 28 de ani, din județul Cluj.

„În urma impactului, șoferul autoturismului a decedat la fața locului, prezentând leziuni incompatibile cu viața, a transmis ISU Mureș. O femeie de 35 de ani, din județul Cluj, pasageră în camion, a fost grav rănită. Ea a fost preluată în stare critică de echipajele medicale și transportată cu elicopterul SMURD la UPU Târgu Mureș pentru îngrijiri de specialitate.

La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Punctului de Lucru Luduș, cu o autospecială de intervenție cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD, o ambulanță SAJ și un elicopter SMURD. Conducătorul autocamionului a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ“, a mai transmis IPJ Mureș.

Poliția a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă. Cercetările continuă pentru stabilirea exactă a cauzelor accidentului.

Citește și: CES: Măsurile fiscal-bugetare impuse de guvern conduc la scăderea drastică a nivelului de trai într-un timp foarte scurt, fără o pregătire prealabilă a populației

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS