11.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Elveția a produs marea surpriză: a eliminat campioana mondială!

Euro 2020 / Elveția a produs marea surpriză: a eliminat campioana mondială!

Franța nu a confirmat calculele hârtiei în meciul cu Elveția și a părăsit Euro 2020 în optimile de finală! Fotbaliștii din „Țara Cantoanelor“ au câștigat cu 8-7, după o partidă în care a fost 3-3 în timpul regulamentar și după reprizele suplimentare, și 5-4 la penaltiuri. Meciul s-a jucat pe „Arena Națională“, într-o atmosferă frumoasă.

În prima repriză elvețienii au fost foarte „obraznici“ și au deschis scorul prin Seferovic, după un assist al lui Zuber (’15, 0-1).

Repriza a doua a fost „nebună“

La reluare, Elveția a primit un penalti nesperat, dar șutul lui Ricardo Rodriguez a fost intuit și apărat de Hugo Lloris (’55). Acesta a fost momentul care i-a trezit pe francezii lui Didier Deschamps.

Franța a marcat imediat prin Karim Benzema, după o pasă excelentă a lui Mbappe (’57, 1-1). Tot atacantul Realului a făcut 2-1 cu o lovitură de cap de la 2 metri (’59, 2-1).
La scurt timp a ieșit în evidență și Paul Pogba, care a marcat superb, cu un șut puternic, din afara careului mare (’75, 3-1).

Ușor-ușor, francezii au luat piciorul de pe accelerație și au fost taxați de Seferovic (’81, 3-2). Mai mult, Elveția a reușit și golul egalizator prin Gavranovic în ultimul minut de joc (’90, 3-3).

Franța putea închide jocul, dar Coman a nimerit transversala în minutul 90+4, astfel că s-a trecut la reprizele suplimentare.

Nimeni nu a mai riscat

În cele două reprize suplimentare nu s-a întâmplat nimic deosebit, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare. Aici Elveția s-a arătat mai norocoasă, având transformate în gol toate loviturile de la 11 metri. Au marcat, în ordine: Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas și Mehmedi.

Din tabăra francezilor a ratat Mbappe. Au înscris: Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe.

Franța: Lloris – Varane, Lenglet (’46, Coman; ’111, Thuram), Kimpembe – Pavard, Pogba, Kante, Rabiot – Benzema (’94, Giroud), Griezmann (’88, Sissoko), Mbappe. Selecționer: Didier Deschamps.

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez (’87, Mehmedi) – Widmer (’73, Mbabu), Freuler, Xhaka, Zuber (’79, Fassnacht) – Shaqiri (’73, Gavranovic) – Seferovic (’97, Schar), Embolo (’79, Vargas). Selecționer: Vladimir Petkovic.

Calificată în sferturi, Elveția va lupta pentru un loc în semifinalele de la Euro 2020 cu Spania. Jocul este programat vineri, 2 iulie, de la ora 19.00, la Sankt Petersburg.

Programul meciurilor din optimile de finală:

26 iunie: Țara Galilor – Danemarca 0-4, Italia – Austria 2-1;
27 iunie: Olanda – Cehia 0-2, Belgia – Portugalia 1-0;
28 iunie: Croația – Spania 3-5, Franța – Elveția 7-8;
29 iunie – ora 19.00: Anglia – Germania, ora 22.00: Suedia – Ucraina.

Sferturi de finală:

Vineri, 2 iulie:
Sfert 1: Elveția – Spania (19:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Belgia – Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie:
Sfert 3: Danemarca – Cehia (19:00, Baku)
Sfert 4: câştigătoarea optimii 8 – câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

Semifinale:

Marţi, 6 iulie:
Semifinala 1: câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2 (22:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie:
Semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, London)