10 C
Știri de ultima orăSportFotbalEuro 2020 / Spectacol total la meciul Croația – Spania, scor 3-5

Euro 2020 / Spectacol total la meciul Croația – Spania, scor 3-5

Naționala Spaniei s-a calificat în sferturile Campionatului European 2020, după ce a dispus cu 5-3 de reprezentativa Croației în faza optimilor. Partida s-a disputat luni, pe „Parken Stadium“ din Copenhaga și a oferit un spectacol total.

Croații au deschis scorul grație unui autogol al lui Pedri (’20, 1-0). Ibericii au egalat până în pauză prin Sarabia (’38, 1-1) și au mai punctat de două ori în repriza a doua, prin Azpilicueta (’57, 1-2) și Ferran Torres (’77, 1-3). Când calificare părea pecetluită, Orsic a făcut 2-3 (’85) și finalul a fost de „foc“. Croația a reușit egalarea pe un contraatac Pasalic (’90+2, 3-3) și astfel s-a ajuns la reprizele suplimentare.

Spania și-a revenit din „pumni“

Cu moralul crescut după egalarea miraculoasă, Croația a încercat să-și impună jocul și a irosit o șansă uriașă de gol prin Kramaric. Spania a replicat cu goluri la primele faze notabile reușite. Alvaro Morata l-a executat pe Livakovic cu un șut imparabil de la 12 metri (’100, 3-4), după o centrare perfectă a lui Olmo. Acesta a generat și golul 5 al ibericilor, centrând de pe dreapta pentru Oyarbazal, care nu a greșit ținta de la 8 metri (’103, 3-5).

În cea de-a doua repriză suplimetară s-a jucat pe contre, dar fără reușite.

Croația: Livakovic – Juranovic (’74, Brekalo), Vida, Caleta-Car, Gvardiol – Brozovic – Modric (’144, Ivanusec), Kovacic (’79, Budimir) – Vlasic (’79, Pasalic), Petkovic (’46, Kramaric), Rebic (’67, Orsic). Selecționer: Zlatko Dalic.

Spania: Simon – Azpilicueta, Garcia (’71, P. Torres; ’77, F. Torres; ’88, Oyarzabal), Laporte, Gaya (’77, Alba) – Koke (’77, Ruiz), Busquets (’101, Rodri), Pedri – Torres, Morata, Sarabia (’71, Olmo). Selecționer: Luis Enrique.

Calificată în sferturi, Spania va lupta pentru un loc în semifinalele de la Euro 2020 cu învingătoarea din meciul de la ora 22.00: Franța – Elveția. Disputa va avea loc vineri, 2 iulie, de la ora 19.00, la Sankt Petersburg.

Programul meciurilor din optimile de finală:

26 iunie: Țara Galilor – Danemarca 0-4, Italia – Austria 2-1;
27 iunie: Olanda – Cehia 0-2, Belgia – Portugalia 1-0;
28 iunie: Croația – Spania 3-5, ora 22.00: Franța – Elveția;
29 iunie – ora 19.00: Anglia – Germania, ora 22.00: Suedia – Ucraina.

Sferturi de finală:

Vineri, 2 iulie:
Sfert 1: câştigătoarea optimii 6 – Spania (19:00, Sankt Petersburg)
Sfert 2: Belgia – Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie:
Sfert 3: Danemarca – Cehia (19:00, Baku)
Sfert 4: câştigătoarea optimii 8 – câştigătoarea optimii 7 (22:00, Roma)

Semifinale:

Marţi, 6 iulie:
Semifinala 1: câştigătoarea sfertului 1 – câştigătoarea sfertului 2 (22:00, Londra)

Miercuri, 8 iulie:
Semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, London)