16.2 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalNapoli a produs surpriza serii în Liga Campionilor. Vezi rezultatele!

Napoli a produs surpriza serii în Liga Campionilor. Vezi rezultatele!

Faza grupelor din Liga Campionilor a debutat marţi seară aşa cum ne aşteptam: cu goluri frumoase şi suprize.

Vicecampioana Italiei, Napoli, a produs poate cea mai mare surpriză a primei seri din grupele Ligii Campionilor. Formaţia lui Carlo Ancelotti a trecut marţi seară, cu scorul de 2-0, de campioana Europei, Liverpool şi le-a produs acestora prima înfângere din noul sezon.

Meciul de pe „San Paulo” a fost sub semnul echilibrului în prima repriză. Ambele formaţii au irosit câteva ocazii importante de gol în prima jumătate de oră. Hirving Lozano, de la gazde şi Sadio Mane, de la Liverpool au trecut pe lângă deschiderea scorului, iar la pauză, tabela era nemodificată. De menţionat faptul că în minutul 7, centralul partidei, Felix Brych, a anulat un gol pentru Napoli, pe motiv de offside.

Italienii au dat lovitura în ultimele 10 minute

În partea secundă, jocul s-a animat şi mai mult, iar ocaziile la cele două porţi s-au intensificat. Mohamed Salah a ratat cea mai mare ocazie a „cormoranilor”. Egipteanul a luat o acţiune pe cont propriu, în minutul 65, şi a şutat pe jos, spre poarta lui Meret, care s-a evidenţiat cu o paradă spectaculoasă.

Napoli a izbutit să deschidă scorul în minutul 82, din penalti, prin Dries Mertens, care l-a învins cu destule emoţii pe portarul Adrian.

În minutul 90+2, napoletanii şi-au dublat avantajul, după o gafă în apărarea englezilor. Fernando Llorente a profitat şi a înscris nestingherit din faţa porţii.

Napoli: Meret – Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Rui – Callejon, Allan (’75, Elmas), Ruiz, Insigne (’66, Zielinski) – Mertens, Lozano (’69, Llorente). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Liverpool: Adrian – Alexander-Arnold, Van Dijk, Matip, Robertson – Milner (’66, Wijnaldum), Henderson (’87, Shaqiri), Fabinho – Salah, Firmino, Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.

„Am atacat mai mult şi ne-am asumat riscuri“

La finalul partidei din Italia, fundaşul lui Liverpool, Virgil Van Dijk a vorbit despre eşecul cu Napoli şi a anunţat care este obiectivul echipei în perioada următoare.

„La 1-0 am încercat să revenim în meci, am atacat mai mult şi ne-am asumat riscuri. Am avut şi câteva oportunităţi de a duce scorul în favoarea noastră, dar nu a fost să fie. Felicitări celor de la Napoli pentru victorie. Noi mergem mai departe şi trebuie să câştigăm obligatoriu următorul meci”, a declarat fundaşul lui Liverpool, Van Dijk.

Echipa lui Ianis Hagi, umilită în Austria

Unul dintre cele spectaculoase meciuri de marţi seară s-a disputat în Austria. Formaţia la care joacă internaţionalul român, Ianis Hagi, a fost umilită de Salzburg, cu scorul de 6-2, în primul joc al grupei E, din Liga Campionilor.

Românul şi-a făcut apariţia pe teren abia în minutul 72, la scorul de 6-2. Acesta nu s-a evidenţiat pentru echipa sa, care a înregistrat un eşec usturător.

De remarcat că internaţionalul norvegian de 19 ani, Erling Haland – foto a reuşit un hattrick pentru Salzburg, în doar 45 de minute. Acesta nu este la prima „abatere”. El a reuşit să înscrie tot de trei ori şi în partida din campionat, cu Hartberg, încheiată 7-2 în favoarea formaţiei sale.

Salzburg: Stankovic -Kristensen (’84, Farkas), Andre Ramalho, Wober, Ulmer – Minamino, Bernede, Junuzovic, Szoboszlai (’62, Okungawa) – Hwang, Haland (’72, Daka). Antrenor: Jesse Marsch.

Genk: Coucke – Maehle, Dewaest, Lucumi, Uronen – Berge, Hrosovsky, Heynen (’85, Onuachu) – Ndongala (’72, Hagi), Samata, Ito (’46, Bongonda). Antrenor: Felice Mazzu.

Liga Campionilor:

Rezultatele înregistrate marţi seară:

Grupa E: Napoli – Liverpool 2-0 (Mertens ’82, F. Llorente ’90+2), Salzburg – Genk 6-2 (Haland ‘2, ’34, ’45, Hwang ’36, Szoboszlai ’45+2, Ulmer ’66 / Lucumi ’40, Samata ’52).
Clasament: 1. Salzburg 3 puncte (golaveraj 6:2)2. Napoli 3 (2:0), 3. Liverpool 0 (0:2), 4. Genk 0 (2:6).
Etapa viitoare: 2 octombrie – ora 19.55: Genk – Napoli, ora 22.00: Liverpool – Salzburg.

Grupa F: Dortmund – Barcelona 0-0, Inter – Slavia Praga 1-1 (Barella ’90+2 / Olayinka ’63).
Clasament: 1. Slavia Praga 1 (1:1), 2. Inter 1 (1:1), 3. Barcelona 1 (0:0), 4. Dortmund 1 (0:0).
Etapa viitoare: 2 octombrie – ora 19.55: Slavia – Dortmund, ora 22.00: Barcelona – Inter.

Grupa G: Lyon – Zenit 1-1 (Depay ’50-penalti / Azmoun ’41), Benfica – RB Leipzig 1-2 (Seferovic ’84 / Wener ’69, ’78).
Clasament: 1. RB Leipzig 3 (2:1), 2. Zenit 1 (1:1), 3. Lyon 1 (1:1), 4. Benfica 0 (1:2).
Etapa viitoare: 2 octombrie – ora 22.00: Leipzig – Lyon, Zenit – Benfica.

Grupa H: Ajax – Lille 3-0 (Promes ’18, E. Alvarez ’50, Tagliafico ’62), Chelsea – Valencia 0-1 (Rodrigo ’74).
Clasament: 1. Ajax 3 (3:0), 2. Valencia 3 (1:0), 3. Chelsea 0 (0:1), 4. Lille 0 (0:3).
Etapa viitoare: 2 octombrie – ora 22.00: Lille – Chelsea, Valencia – Ajax.

Miercuri, 18 septembrie:

Grupa A – ora 19.55: Club Brugge – Galatasaray (Digi Sport 2), ora 22.00: PSG – Real Madrid (Digi Sport 1);
Grupa B – ora 19.55: Olympiakos – Totteanham (Digi Sport 1), ora 22.00: Bayern Munchen – Steaua Roşie Belgrad (Digi Sport 3);
Grupa C – ora 22.00: Şahtior Donetsk – Manchester City (Digi Sport 4), Dinamo Zagreb – Atalanta;
Grupa D – ora 22.00: Atletico Madrid – Juventus (Digi Sport 2), Leverkeusen – Locomotiv Moscova.

Citeşte şi: Manchester City, marea surpriză a săptămânii. Vezi situaţia din Premier League!