20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism / Andrea Miklos a fost a cincea în proba de 400 m de la Europene

Atletism / Andrea Miklos a fost a cincea în proba de 400 m de la Europene

Andrea Miklos s-a clasat pe locul al cincilea, luni seară, în finala probei de 400 metri, la Campionatele Europene de atletism de la Roma. Miklos, calificată deja la Jocurile Olimpice, a fost cronometrată cu timpul de 50 sec 71/00, la egalitate cu britanica Laviai Nielsen (locul şase).

Medalia de aur a fost cucerită de poloneza Natalia Kaczmarek, în 48 sec 98/100, argintul a fost câştigat de irlandeza Rhasidat Adeleke, 49 sec 07/100, iar bronzul a revenit olandezei Lieke Klaver, în 50 sec 08/100. Pe locul al patrulea a sosit cehoaica Lurdes Gloria Manuel, 50 sec 52/100.

România are o medalie de argint la Europenele de la Roma, obţinută de Joan Chelimo Melly la semimaraton.

România participă cu 23 de atleţi, 15 la feminin şi 8 la masculin la a 26-a ediţie a Campionatelor Europene de atletism pentru seniori de la Roma, în perioada 7-12 iunie.

Citeşte şi: Team Montage Internaţional U14 şi-a ales campionii la Tenis Club Stănică