• Stadion „Ruiz de Lopera“, spectatori: 25.000.

• Au marcat: B. Nicolita ’54, ’83, V. Iacob ’78.

Betis Sevilla: Contreras – Melli, Juanito, Nano, Luis Fernandez – Joaquin, Rivera, Arzu (57, Dani), Edu, Tardelli (’56, Xisco) – Robert. Antrenor: Lorenzo Serra Ferrer.

Steaua: Carlos – Ogararu, D. Goian, Ghionea, P. Marin – Nicolita (’85, A. Cristea), Radoi (’81, Lovin), Paraschiv, Bostina (’72, Oprita) – N. Dica, V. Iacob. Antrenor: Cosmin Olaroiu.

• Cartonase galbene: Luis Fernandez / Paraschiv, Bostina, Dica.

• Cartonas rosu: Joaquin ’60.

• A arbitrat: Massimo De Santis (Italia).

Capitala Andaluziei ii prieste formatiei „militare“, fiind locul unde, in 1986, elevii lui Ienei au câstigat Cupa Campionilor Europeni si unde, in 2006, trupa lui Olaroiu a reusit calificarea in sferturile Cupei UEFA.

In 1986, campioana României, Steaua Bucuresti, câstiga la Sevilla Cupa Campionilor Europeni, dupa ce a invins in finala, dupa executarea loviturilor de departajare, pe FC Barcelona. Dupa 20 de ani, elevii lui Cosmin Olaroiu au reusit sa obtina la Sevilla, in fieful lui Betis, o calificare merituoasa in sferturile Cupei UEFA, invingând joi seara trupa lui Lorenzo Serra Ferrer cu un scor sec: 3-0. La succesul noii echipe a Stelei au asistat si câtiva dintre eroii din ’86, Helmuth Duckadam, Lucian Balan, Stefan Iovan, Adrian Bumbescu, Mihail Majearu, Ilie Barbulescu, Constantin Pistol, Marin Radu II, Marius Lacatus si antrenorul Emeric Ienei luând loc in tribunele stadionului „Ruiz de Lopera“.

„Militarii“ au inscris trei goluri superbe

Dupa 0-0 in prima mansa a optimilor, elevii lui Cosmin Olaroiu au abordat fara teama returul de la Sevilla si s-au impus cu 3-0. Prima repriza a fost echilibrata, ambele echipe trecându-si in cont câte doua ocazii de gol. In partea a doua a partidei, Steaua a deschis scorul prin Banel Nicolita, care a primit o pasa excelenta de la Mirel Radoi si l-a executat pe Contreras cu un sut plasat la colt (’54). Ibericii au ripostat imediat si au asaltat poarta lui Carlos, insa o data cu eliminarea lui Joaquin (’60), care a primit cartonasul rosu pentru ca l-a lovit in fata pe Nicolae Dica, pe teren nu s-a mai vazut decât o singura echipa: Steaua.

Campioana României si-a marit avantajul in minutul 78, când Nicolae Dica a centrat de pe partea stânga, iar Victoras Iacob a reluat nestingherit cu capul din marginea careului mic. Ultimul gol al formatiei bucurestene a fost reusit de Banel Nicolita, in minutul 83, acesta inscriind cu un sut expediat de la marginea careului mare.

Betis a fost fluierata de propriii fani

Dupa primirea primului gol, jucatorii spanioli au fost fluierati de propriii suporteri. In momentul schimbarii, jucatorul echipei spaniole Arzu a avut o iesire nervoasa, fiind huiduit de public. Dupa marcarea celui de-al doilea gol de catre Steaua, spectatorii au parasit masiv stadionul, iar dupa golul trei pasele stelistilor erau insotite de „ole-uri“, spectatorii aplaudând prestatia jucatorilor Stelei.

La meciul disputat pe stadionul „Ruiz de Lopera“ au asistat aproximativ 25.000 de spectatori, printre care s-au aflat 1.500 de suporteri români, majoritatea luând loc intr-un singur sector al unei peluze. Printre cei care au asistat la meci s-au numarat si Laurentiu Rosu (Recreativo Huelva) si Gheorghe Craioveanu (Getafe).

Cupa UEFA, optimi, mansa a doua

Dupa ce miercuri au obtinut calificarea in sferturile de finala ale Cupei UEFA formatiile Rapid Bucuresti, Middlesbrough si FC Sevilla, joi seara, alte cinci echipe au reusit sa acceada in antepenultimul act al competitiei. Acestea sunt Steaua Bucuresti, Levski Sofia, FC Basel, Zenit Sankt Petersburg si Schalke 04. Iata rezultatele inregistrate in partidele care s-au jucat joi:

Betis Sevilla – Steaua Bucuresti 0-3 (in tur 0-0)

Levski Sofia – Udinese 2-1 (in tur 0-0)

Strasbourg – FC Basel 2-2 (in tur 0-2)

Schalke 04 – Palermo 3-0 (in tur 0-1)

Zenit St. Petersburg – Olympique Marseille 1-1 (in tur 1-0).