31.8 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportArbitrii au calificat-o pe Dinamo in finala

Arbitrii au calificat-o pe Dinamo in finala

Beneficiind de ajutorul centralului Altmayer si al asistentului Muresan, Dinamo s-a calificat miercuri seara in finala Cupei Romaniei, dupa ce a invins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, prin gol de „aur“, formatia Astra Ploiesti. In tur, ploiestenii cistigasera cu 2-1. In meciul de miercuri au inscris Barcauan (’51), Danciulescu (’85-p), Domocos (‘119), respectiv Movila (’25).

In minutul 98, antrenorul Astrei, Florin Marin, a fost trimis in tribuna pentru proteste. Tehnicianul formatiei ploiestene a stat in fata salii de conferinte, iar citiva suporteri au aruncat in directia sa cu diverse obiecte, fiind necesara interventia fortelor de ordine. Imediat dupa meci, Florin Marin a spus: „Consider ca am facut un joc bun, insa am pierdut doi jucatori in prima repriza si unul in a doua. Rezultatul a fost influentat de arbitraj, care a favorizat-o clar pe Dinamo. Frasineanu ar fi trebuit eliminat fara nici o discutie si consider ca arbitrajul a fost o rusine. Altmayer a demonstrat clar ca este dinamovist. Arbitrul m-a eliminat gratuit, eu nu i-am spus nimic, cei de pe banca au strigat fault, iar el a venit la mine si m-a trimis in tribuna. Infringerea de astazi a fost o mare deziluzie pentru mine. M-am gindit la loviturile de la 11 metri, insa nu am mai avut timp sa fac lista cu jucatorii care vor executa, pentru ca Altmayer a avut grija sa dea o lovitura libera pentru Dinamo.“

Tehnicianul „ciinilor rosii“, Ioan Andone, a spus: „Cred ca victoria este meritata si ar fi trebuit obtinuta in cele 90 de minute.“

Adversara lui Dinamo din finala, FC National, a fost invinsa la Pitesti, de FC Arges, cu scorul de 2-1, dar cistigase prima mansa cu 4-0. Finala Cupei Romaniei se va disputa pe 31 mai, de la ora 18.00, pe stadionul „National“ din complexul „Lia Manoliu“.