31.8 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăActualitateEURO 2008: Olanda este calificată în sferturi, după 4-1 cu Franţa

EURO 2008: Olanda este calificată în sferturi, după 4-1 cu Franţa

Olanda n-are milă de nimeni la EURO 2008. După ce a surclasat Italia în primul meci, Portocala mecanică a învins şi Franţa cu 4-1 şi este a treia calificată în sferturile Europenelor, după Portugalia şi Croaţia. După ce a zdrobit Campioana Mondială Italia, Portocala mecanică a debutat în forţă şi împotriva vicecampioanei lumii, Franţa. Kuyt l-a făcut fericit pe Van Basten după numai nouă minute, însă selecţionerul olandez a tremurat până la pauză la ocaziile francezilor Govou, Ribery şi Henry. Cocoşii au solicitat în zadar penalty la henţul lui Ooijer, însă au primit al doilea gol în minutul 58 de la rezerva Van Persie. Franţa a redus din handicap după reuşita lui Henry din minutul 71, însă a fost pusă imediat la respect de Arjen Robben, omul care şi-a celebrat revenirea după accidentare cu un eurogol. Nu a fost singura reuşită de generic a serii. Sneijder a completat seara perfectă a Olandei cu golul de senzaţie din minutul 90. Scor final Olanda – Franţa 4 -1, rezultat perfect pentru România, care se califică sigur în sferturi dacă învinge Olanda în ultima etapă din grupa morţii.