27.8 C
luni, 3 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia continuă pasa proastă

Energia continuă pasa proastă

Baschetbaliştii de la Energia Rovinari au pierdut meciul de pe teren propriu cu BCM-U Piteşti şi contabilizează patru eşecuri consecutive, de neînţeles pentru tehnicianul sârb Slobodan Nikolic

Echipa masculină de baschet Energia Rovinari a ajuns la al treilea eşec consecutiv în faţa propriilor fani şi al patrulea în ultimele meciuri. Jucătorii lui Slobodan Nikolic au fost învinşi, miercuri, la Târgu Jiu, de BCM-U Piteşti, scor 84-75 (14-21, 29-18, 15-21, 26-15), în ultimul meci al etapei a 14-a din sezonul regulat. Gorjenii au început meciul mai bine şi conduceau după primul sfert cu 21-14. Baschetbaliștii lui Tudor Costescu au replicat imediat, însă, iar la jumătatea meciului erau în avantaj, 43-39. Partea secundă s-a disputat după același scenariu. Energia avea un avans de două puncte după sfertul trei, 60-58, dar finalul a aparţinut oaspeţilor. Barac a luat jocul pe cont propriu, iar echipa din Piteşti a plecat acasă câştigătoare. Cel mai bun jucător al Energiei a fost Steffel, cu 16 puncte, în timp ce Barac a reuşit 19 puncte pentru argeşeni. În urma acestui rezultat, cele două echipe sunt la egalitate de puncte în campionat (21), dar şi cu Gaz Metan Mediaş, una dintre favoritele la câştigarea titlului naţional. Energia ocupă locul 11, Mediaş se află pe locul 10, iar Piteşti pe locul 9.

Antrenorul se simte sabotat

Tehnicianul Slobodan Nikolic nu se consideră vinovat de faptul că formația sa a ajuns la patru înfrângeri consecutive la finalul acestui an. Antrenorul sârb chiar simte că este sabotat. „Eu pot să spun că nu este vina mea pentru că, dacă privim primele zece meciuri din acest sezon, am avut scorul de 7-3 (şapte victorii, trei înfrângeri – n.r.), aveam totul în favoarea noastră, însă ce a urmat, nu pot să înţeleg. E ca şi cum
mi-aş fi văzut acum jucătorii prima dată. Poate, spun poate, să fie şi un sabotaj împotriva mea. Nu știu din partea cui, nici dacă e într-adevăr un sabotaj. Jucătorii și-au pierdut la un moment dat concentrarea. Am discutat trei zile despre apărare. Am zis să nu facem apărare dublă la fundaşi şi, dacă ne vom uita pe casetă, vom vedea de patru ori făcând apărare dublă la fundaşi. Ne-am desprins din nou, ca la meciul cu Craiova, la zece puncte, dar în ultimele cinci minute Piteștiul a marcat 20 de puncte…“, a declarat Slobodan Nikolic citat de Sportingorj.
Pentru Energia au jucat: Steffel (16 puncte), Lăpuşte (15), Darby (12), Atanackovic (11), Vujacic (10), Giles (7), Nikolic (4), Alionescu, Gliga.
Chiar dacă favoriţii au pierdut, fanii gorjeni şi-au făcut datoria şi au umplut parchetul cu jucării de pluş care vor fi donate copiilor nevoiaşi.
Astăzi debutează ultima etapă din acest an cu meciul Gaz Metan Mediaş – Timba Timişoara, iar mâine au loc partidele: Dinamo Bucureşti – Energia Rovinari, CSM Oradea – SCM-U Craiova, CSU Atlassib Sibiu – CSM Bucureşti, BC Timişoara – BC Farul Constanţa, BCM-U Piteşti – „U“ Mobitelco Cluj, BC Miercurea Ciuc – BC Mureş Târgu Mureş şi CSU Ploieşti – CSS Giurgiu.