22.3 C
marți, 11 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportIoana Doagă a câştigat Cupa României la cros

Ioana Doagă a câştigat Cupa României la cros

Atleţii olteni au participat în weekendul trecut la Cupa României la cros, găzduită de Băile Felix. Ioana Doagă, sportivă legitimată la CS Universitatea Craiova, a câştigat competiţia la categoria tineret, în timp ce colega sa de club Ionela Dincă a ocupat locul doi. Cele două au avut de parcurs distanţa de 6.000 de metri. Tot de la CS Universitatea, Craiova Luminiţa Achim, o sportivă în ascensiune, a ocupat locul cinci la juniori 1. Sportiva lui Adrian Tudor a avut de parcurs distanţa de 4.000 de metri. Din Craiova, doar clubul condus de Pavel Badea a fost reprezentat la Felix.
CS Pandurii Târgu Jiu a avut mai mulţi performeri. La individual, Andreea Pîşcu şi-a adjudecat Cupa României la junioare 2, în timp ce Elena Moagă s-a clasat pe locul doi la senioare. Restul medaliilor obţinute de clubul gorjean, toate trei de argint, au fost la echipe, după cum urmează: echipa feminină junioare 1 (Laura Popescu, Andreea Pîşcu, Ana Maria Buguleţ, Flori Suciu, Andreea Cerdac-Mişu), echipa masculină tineret (Alexandru Staicu, Ionuţ Iordache, Gheorghe Chisim, Cătălin Dina) şi echipa masculină seniori (Ştefan Lupulescu, Claudiu Şurlea, Gheorghe Şurlea, Gabriel Gorun, Eugen Şorop). Al treilea câştigător al Cupei României din Oltenia a fost Ionuţ Drăguşin, de la Şcoala Generală Drăgăşani, la categoria juniori 2.