20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportF1 / Supremaţia lui Verstappen! Succes meritat şi la MP al Canadei

F1 / Supremaţia lui Verstappen! Succes meritat şi la MP al Canadei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Canadei, a noua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, la capătul unei curse foarte animate, desfăşurată duminică pe circuitul Gilles Villeneuve din Montreal.

Verstappen, care a luat startul de pe poziţia a doua a grilei, i-a devansat devansat pe britanicii Lando Norris (McLaren), George Russell.

Olandezul, campionul mondial din ultimele trei sezoane, a obţinut cu această ocazie a 60-a victorie în Formula 1 şi a şasea în cele nouă curse desfăşurate de la debutul acestui an.

În spatele lui Verstappen, monoposturile McLaren şi Mercedes au dus o bătălie frumoasă. Norris, care s-a aflat un timp la conducerea cursei, a terminat în final pe locul secund, obţinând al cincilea său podium în 2024.

La două săptămâni după victoria monegascului Charles Leclerc la Monaco, Ferrari a avut o cursă de coşmar în Canada, cu două abandonuri, venite după o sesiune de calificări ratată.