18.3 C
luni, 20 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia înfruntă Anglia în sferturile CE U16

România înfruntă Anglia în sferturile CE U16

România s-a calificat in extremis în sferturile de finală ale Campionatului European de baschet feminin U 16, Divizia B, de la Arad, după ce a învins miercuri Elveţia cu scorul de 55-44 (11-19, 19-10, 12-6, 13-9), în ultimul meci din Grupa F.  România s-a clasat pe locul 4, la egalitate de puncte cu Bulgaria şi Danemarca, obţinând dreptul de a merge mai departe în urma clasamentului în trei alcătuit cu această ocazie (56-61 cu Danemarca, 64-58 cu Bulgaria, iar Bulgaria – Danemarca 67-57). Cu Elveţia, pentru echipa antrenată de Mădălin Piperea au jucat: Mihaela Maxim (6 puncte, 3 recuperări), Irina Vasilache (6 p), Irina Gavrilă (7 p, 7 rec, 3 pase decisive), Paula Lenart (1 p, 7 rec), Iulia Paşca (10 p, 4 rec), Izabella Lovasz (5 rec), Andra Manea (6 p, 7 rec), Bianca Blănaru (4 p, 6 rec, 3 pase decisive), Simina Laura Avram (15 p, 9 rec). Germania a câştigat grupa, cu 10 puncte, urmată de Lituania, 9 p, Bulgaria, 7 p, România, 7 p, Danemarca, 7 p, Elveţia, 5 p. Irina Gavrilă şi Andra Manea sunt legitimate la SCM-CSS Craiova. În sferturi, România întâlnește câştigătoarea Grupei E, Anglia, astăzi, de la ora 18.00. „Vom înfrunta o echipă valoroasă, care joacă în forţă şi care dispune de două jucătoare de peste 1,92. În condiţiile acestea, avem nevoie de dăruire şi agresivitate, şi poate atunci avem o şansă. De asemenea, fetele trebuie să fie foarte concentrate şi să lupte pentru fiecare minge“, a spus ieri selecţionerul României, Mădălin Piperea. Dacă învinge Anglia, echipa României va juca meciul decisiv pentru promovarea în Divizia A împotriva învingătoarei meciului dintre Lituania și Letonia. Celelalte meciuri din sferturi sunt Germania – Ucraina şi Portugalia – Bulgaria.