25.5 C
duminică, 16 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportVictorie categorică pentru CSU

Victorie categorică pentru CSU

Echipa masculină de handbal CS Universitatea Craiova a obţinut sâmbătă, pe teren propriu, prima victorie din acest sezon al Diviziei A, seria C.
Jucătorii din Bănie, antrenaţi de Costin Dumitrescu şi Cătălin Popescu, au învins cu scorul de 31-17 (15-6) formaţia CSM Lugoj şi au urcat pe locul patru, după trei etape disputate. Învinşi în primele două runde în deplasare, de HC Făgăraş şi Unirea Sânnicolau Mare, handbaliştii craioveni s-au mobilizat sâmbătă şi au făcut un joc bun. Oltenii şi-au ţinut mereu adversarii la distanţă, de cele mai multe ori la diferenţă de peste zece goluri, iar până în minutul 18, spre exemplu, echipa din Lugoj reuşise să marcheze doar trei goluri.
Şi antrenorul craiovenilor, Costin Dumitrescu, a remarcat jocul bun făcut de elevii săi în apărare: „A fost aşa cum ne-am propus, am făcut un meci bun. Mă bucură că echipa creşte în omogenitate de la meci la meci. Sunt mulţumit de apărare, unde jucătorii au început să înţeleagă sistemul pe care vreau să îl implementez, deoarece am făcut unele schimbări tactice. Adversarul mi-a permis ca în ultimele 10-14 minute de joc să folosesc majoritatea jucătorilor de pe bancă. Acest lucru se va întâmpla mai des dacă primii şapte care intră în teren îşi vor face treaba bine în prima repriză am meciurilor. Dincolo de rezultat, sunt mulţumit de faptul că suntem pe drumul cel bun şi jucătorii sunt dornici să progresăm. Adversarii ştiu că ne-am schimbat echipa, că au plecat cei care erau titulari şi probabil cred că pot câştiga uşor contra noastră. Este bine să creadă aşa pentru ca apoi să îi luăm prin surprindere“.
Antrenorii craioveni au mizat în partida cu CSM Lugoj pe următorii jucători: Trancă, Ştefanov (portari), Arsene (5 goluri), Târnă (7), Bârlogeanu (3), Şerban (2), Cărăgui (7), Păuna (1), Crăciun, Maxim (3), Călin (2), Giura (1), Mănescu şi Iacov.
În etapa a patra, echipa craioveană va evolua, sâmbătă, în deplasare, cu Poli II Universitatea Timişoara.