22.8 C
luni, 17 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportAsesoft, învinsă la debut

Asesoft, învinsă la debut

Campioana României la baschet masculin, CSU Asesoft Ploieşti, a fost învinsă miercuri, în primul meci din preliminariile FIBA EuroChallenge. Ploieştenii au pierdut cu scorul 90-83, în deplasare, în faţa formaţiei ruse Khimik. Baschetbaliştii de la Asesoft au făcut un prim sfert bun, pe care l-au câştigat cu scorul de 28-24, apoi au scăzut nivelul jocului, fiind conduşi la pauză cu scorul de 47-42. În sfertul trei, cele două combatante au mers cap la cap, diferenţa dintre ele rămânând de cinci puncte. În ultimul sfert, formaţia prahoveană a redus diferenţa până la două puncte, dar spre final ruşii şi-au mărit avantajul la şapte puncte. Marcatorii formaţiei ploieştene au fost Burlacu (21 puncte), Westrol (17p), Tudor (12p), Mack (12p), Bajic (10p), Szijarto (5p), Ilic (4p) şi Calhoun (2p). Partida retur se va juca pe 6 octombrie, la Ploieşti.
Steaua Turabo Bucureşti a debutat cu dreptul la prima ei întâlnire din cadrul FIBA. Formaţia bucureşteană a învins cu scorul de 77-59 echipa BC Kiev, după ce la pauză conducea cu 42-27, şi are prima şansă de calificare în grupe.
Principalii marcatori ai Stelei în această partidă au fost: Jerome Coleman (17 puncte), Josh Jackson (15 puncte), Virgil Stănescu (14 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive), Andrei Mandache (9 puncte), Uros Lucic (7 puncte, 6 recuperări).
Meciul retur se dispută la Kiev, pe 6 octombrie.