19.2 C
vineri, 7 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportMetal Galaţi a învins

Metal Galaţi a învins

Campioana României la volei feminin, CSU Metal Galaţi, a revenit de la 0-2 la seturi pentru a învinge cu scorul de 3-2 formaţia rusă Zarechie Odinstosvo, într-un meci contând pentru etapă a treia a Ligii Campionilor. Partida disputată în Sala Polivalentă din Buzău a fost interzisă cardiacilor. Gălăţencele aveau nevoie de un succes în faţa vicecampioanei Rusiei pentru a-şi asigura, în mare parte, calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor. Însă, lucrurile au început rău pentru românce. După 40 de minute, rusoaicele conduceau deja cu 2-0 pe seturi, 25-19 şi 25-18. Apoi, a urmat o revenire spectaculoasă a jucătoarelor de la Metal Galaţi, care au câştigat următoarele trei seturi. După 26-24, gălăţencele s-au distrat cu vicecampioana Rusiei: 25-16 şi 15-7 în ultimul set. Victoria cu Zarechie Odinstosvo aduce în proporţie de 99 la sută calificarea în primăvara europeană pentru CSU Metal, după cu a afirmat şi antrenorul Zoran Terzici la finalul meciului. Acesta a mizat pe jucătoarele: Milena Sadurek, Olga Tocko, Nneka Onyejekwe, Jelena Alajbeg, Veronica Gomez, Mira Golubovici – Suzana Cebici (libero). Au mai jucat: Alexandra Trică, Sonja Borovinşek, Sabina Miclea şi Daiana Mureşan. Campioana României va susţine următorul meci în ligă pe 7 ianuarie, în Rusia, tot cu Zarechie Odinstosvo.