27.5 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportCSM Vâlcea, în şaisprezecimi

CSM Vâlcea, în şaisprezecimi

Derbiul Olteniei din faza a V-a a Cupei României, dintre FC Drobeta şi CSM Vâlcea, a fost câştigat de oaspeţi, formaţia din Zăvoi obţinând calificarea în şaisprezecimile competiţiei după ce s-a impus cu 4-3 în faţa severinenilor. Gazdele nu au putut ţine piept vâlcenilor decât în prima repriză şi spre finalul meciului, când au fost aproape de o egalare miraculoasă. CSM s-a prezentat la Severin cu mai mulţi jucători de bază şi a condus ostilităţile în teren, S. Popescu trecând pe lângă deschiderea scorului în minutul 20, când mingea şutată de el a lovit bara. De partea cealaltă, Drobeta a reclamat un penalti la un fault în careu al lui Vătavu asupra lui Jenaru (’14), dar centralul Uihely a lăsat jocul să continue. Superioritatea oaspeţilor s-a concretizat după pauză, CSM Vâlcea punctând de patru ori. S. Popescu a profitat de o gafă în defensivă a lui Gheorghe şi a deschis scorul (’55), peste două minute I. Popa mărind avantajul echipei sale cu un şut de la 20 de metri. Sergiu Popescu a reuşit apoi „dubla“ în minutul 67, la puţin timp venind şi golul lui Stromajer (’71). Drobeta a avut o tresărire de orgoliu pe final, când Jenaru (’83), Bârză (’86) şi Dicu (’90) au redus din diferenţă, prea târziu însă pentru a mai schimba soarta calificării. Antrenorul Mihăescu a început cu următorul unsprezece: Barbu – Roşianu, Dicu, Gheorghe, Epure – Moutinho, Poenaru, E. Stoica (’46, Păun), Crişan (’68, Bârză) – Tobă (’58, Fotescu), Jenaru. De partea cealaltă, Teleşpan i-a trimis în teren pe: Rusandu – S. Popescu (’83, Fl. Pârvu), Pasăre, Vătavu, Kutlacec – Jugăstreanu, I. Popa (’71, Luca), Facundo, Grecu (’66, Melcea) – Boroiban, Stromajer.