FC Drobeta: Hîrşu – Stroe, Amzucu, Dicu, Trofin – Moutinho (’81, Epure), Mitici, Păun, Bucă (‘8, Tobă; ’64, Fotescu) – Jenaru, Bârză. Antrenor: Iulian Mihăescu.
ACU: Rusu – Toseschi, Bogoşel, Miculescu, Andone – Ţurcaş, Manea (’37, R. Popescu), Onu (’79, Muşuroaia), Roşca – Boţa, Cr. Luca (’15, Drăgan). Antrenor: Mihai Roşca.
Cartonaş roşu: Miculescu (’80).
Au arbitrat: C. Făniţă – G. Dan, Fl. Damaschin.

FC Drobeta nu a repetat evoluţia excelentă din partida cu Internaţional, când a câştigat detaşat (4-0), remizând acasă, 1-1, cu ACU Arad, echipă din subsolul clasamentului.
Chiar dacă au condus încă din minutul 8, atunci când Bucă, jucător care ceruse şi aştepta să fie schimbat, a prins un şut excelent din marginea careului, severinenii nu au putut să se impună. Oaspeţii au fost nevoiţi să facă două schimbări în prima repriză şi l-au pus decât în două rânduri la încercare pe Hîrşu, prin Drăgan (’30) şi Roşca (’42). După pauză, oltenii au avut, în zece minute, cinci posibilităţi de a marca, dar, rând pe rând, Bârză, Jenaru şi Mitici au ratat cu seninătate. În minutul 70, avea să se stabilească scorul final, Boţa profitând de plasamentul defectuos al lui Dicu şi Hîrşu şi egalând cu un şut plasat de la 20 de metri. În ultimele zece minute, gazdele au avut un om în plus pe teren, după eliminarea fundaşului Miculescu, însă ratările au continuat, campion fiind nou-intratul Fotescu. Imediat după eliminare, Iulian Mihăescu l-a schimbat pe portughezul Moutinho, care a rămas surprins de decizia antrenorului şi a făcut un gest nepotrivit către banca de rezerve. Minutele de prelungiri puteau să aducă victoria oaspeţilor, dar şutul lui Boţa, de la centrul terenului, a ocolit cu puţin poarta.