27.5 C
marți, 4 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportCraioveni medaliaţi la Paleta de Argint

Craioveni medaliaţi la Paleta de Argint

Echipa masculină de tenis de masă a CSS Universitatea Craiova a cucerit medalia de argint la tradiţionalul concurs naţional „Paleta de Argint“, desfăşurat săptămâna trecută la Ploieşti. Tenismenii craioveni, antrenaţi de Olimpiu Oproiu, au concurat la categoria de vârstă 8-10 ani, alături de alte 23 de echipe, fiind învinşi doar în ultimul meci, pentru medalia de aur, de Clubul Copiilor din Carei, scor 4-1. Până în finală craiovenii obţinuseră numai victorii: scor 4-0 cu CSS 1 Pajura Bucureşti, 4-0 cu Club Tenis Dej, 4-1 cu Romgaz Mediaş (toate în faza grupelor), 4-1 cu CSS Târgu Mureş şi 4-1 cu Liceul „Nagy Mozes“ din Târgu Secuiesc (toate la turneul final). Tenismenii care au muncit pentru această medalie de argint sunt Eugen Ciocan, Adrian Sora, Andrei Cioc şi Bogdan Prioteasa. Locul trei a fost ocupat tot de o echipă olteană, CSS Slatina. Formaţia feminină de la CSS Universitatea Craiova, formată din Alexandra Nedeianu, Daniela Bărzoi şi Oana Anghelescu, a obţinut locul şase. Fetele au fost însoţite la Ploieşti de profesorul Cătălin Georgescu.
Băieţii de la CSSU au obţinut rezultate bune şi la individual, Ciocan şi Sora clasându-se pe locurile 11, respectiv 12, fapt ce le-a permis calificarea la concursul „Top 12“, care va avea loc la Mediaş, în luna septembrie.