Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Societate

Vinovatul, fără vină

Societate - Simona TUDOR
(citeste alte articole de acelasi autor »)


Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Vinovatul în cazul anchetei despre copilul plimbat de la un spital la altul pentru o injecţie a fost găsit. Totuşi, Autoritatea de Sănătate Publică Dolj nu poate să dea sancţiuni pentru că s-a procedat... legal.

Ancheta administrativă în cazul copilului de un an şi şase luni plimbat de la un spital la altul pentru o injecţie a arătat că personalul medical din cele două spitale craiovene, Spitalul de Urgenţă şi „Filantropia“, a procedat corect atunci când a refuzat să-i facă injecţia, pentru că micul pacient ar fi fost adus la unitatea sanitară fără să aibă asupra lui o schemă terapeutică din partea medicului de familie sau a unui specialist. Nu acelaşi lucru se poate spune însă despre medicul de familie al copilului. Reprezentanţii Autorităţii de Sănătate Publică (ASP) Dolj susţin că, după recomandarea tratamentului, medicul de familie ar fi trebuit să se intereseze dacă pacientul are unde să facă injecţiile şi dacă nu să scrie o schemă terapeutică în care să fie cuprinse medicamentul, doza şi intervalul la care trebuie administrat. Cu recomandarea de la medicul de familie, mama copilului putea să meargă apoi la oricare dintre secţiile de urgenţă sau la Serviciul de Ambulanţă. Cea de-a doua greşeală pe care medicul de familie a făcut-o a fost, potrivit conducerii ASP Dolj, chiar tratamentul prescris. „Tratamentul injectabil cu antibiotice poate să dea efecte secundare, de aceea este bine să fie administrat în spital. Medicul de familie ar fi trebuit să-i dea bilet de trimitere în vederea internării“, a declarat dr. Ştefan Popescu, directorul adjunct medical al ASP Dolj. La rândul său, medicul de familie a explicat că a recomandat internarea copilului, dar că mama ar fi refuzat.

 

Au refuzat să-i facă injecţia

 

Cu toate că nu a acţionat corect, medicul de familie a fost doar atenţionat. El nu poate fi tras la răspundere, susţin reprezentanţii ASP Dolj, pentru că nu a încălcat nici o lege, toate regulile de mai sus fiind doar cu titlu de recomandare. „Sunt nişte aspecte insuficient reglementate. Va trebui totuşi să găsim o rezolvare pentru ca astfel de cazuri să nu se mai repete“, a precizat Popescu.

În urmă cu trei săptămâni, Gazeta de Sud a prezentat cazul unui copil de un an şi şase luni care a fost plimbat ore întregi pe timp de noapte de la Staţia de Salvare din Craioviţa Nouă la Spitalul „Filantropia“ şi Spitalul de Urgenţă Craiova pentru o injecţie. Copilul se afla sub tratament cu antibiotice pentru bronşită şi ar fi trebuit să i se facă injecţii din opt în opt ore. Cadrele medicale de la cele două spitale din Craiova au refuzat să-i administreze tratamentul pe motiv că nu intră în atribuţiile lor. Abia după multe insistenţe şi scandal, mama a găsit o asistentă din Clinica de pediatrie a Spitalului de Urgenţă, care i-a făcut copilului injecţia.



 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 5.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 5.0 din 1 vot





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de boa:
    cred ca vinovat era paznicul de la spital...:) :) :) pentru ministrul sanatatii muulta multa muuoie
    2008-10-09, 14:33:09 (193.230.156.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 14°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 16°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Opinii

Eveniment

Actualitate