luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVoleiSCM „U“ Craiova a cedat inexplicabil cu Arcada Galați. Vezi galeria foto!

SCM „U“ Craiova a cedat inexplicabil cu Arcada Galați. Vezi galeria foto!

-

Echipa masculină de volei SCM „U“ Craiova a pierdut, scor 2-3, partida susținută sâmbătă, în Sala Polivalentă, în fața formației Arcada Galați. Meciul a contat pentru etapa 11 a Diviziei A1. De menționat faptul că oltenii au condus cu 2-0 la seturi (26-24 și 25-18), însă oaspeții și-au revenit, au egalat (20-25, 19-25), iar în decisiv s-au impus cu 15-9.

Primele două seturi au fost de vis

Primul set a fost adjudecat de craioveni, după o luptă strânsă și cu un final extraordinar. Cele două formații au condus alternativ până la jumătatea primei „bătălii“. Ușor-ușor gălățenii au reușit să intre în avantaj, dar nu au condus la mai mult de două puncte. Impulsionați de public, craiovenii au restabilit egalitatea la 24, apoi Laurențiu Lică și Filips Sestan au atacat decisiv, stabilind rezultatul primului set: 26-24.

Motivați de reușita primului set, alb-albaștrii au început bine actul secund. Au condus permanent, având o diferență de șase puncte, 12-6 și 14-8, apoi șapte: 17-10 și chiar nouă: 21-12. Chiar dacă oaspeții au mai avut câteva momente bune și au mai redus din handicap, SCM „U“ Craiova a închis setul la 25-18, lovitura finală aparținându-i lui Wawrzynczyk.

Craiova a greșit mult pe faza defensivă

Așa cum era de așteptat, jucătorii Arcadei Galați au avut o tresărire de orgoliu și au început setul trei în forță. Tabela a indicat mereu în favoarea oaspeților până la final: 5-8, 7-10, 9-12, 10-14, 11-16, 14-18, 16-19, 19-21, 20-22, 20-25.

Gălățenii au început bine și setul 4, au condus cu 3-1. Băieții lui Pascu au revenit și au egalat, 3-3, apoi s-a mers „umăr la umăr“ o bună perioadă: 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8. Craiova s-a desprins până la urmă, grație lui Lică și Olteanu în special (12-8). Trupa lui Dan Pascu a continuat să conducă 14-9, 15-13, dar nu pentru mult timp. Egalarea a venit la 16, oaspeții preluând conducerea imediat, 16-17. Craiova a egalat apoi la 18, iar finalul a fost din nou de „foc“. Tabela a indicat la final 19-25 și s-a ajuns în „decisiv“.

Blocajul ne-a cam lipsit

SCM „U“ Craiova a intrat bine în ultimul set, a condus cu 3-1 și 4-2. Oaspeții au egalat la 4, apoi au intrat în avantaj, cu toată opunerea lui Lică, în două rânduri. Tabela a indicat apoi 5-5, 5-9, 7-9, 8-10, 9-14 și 9-15, astfel că oltenii au părăsit terenul învinși.

Antrenorii Dănuț Pascu și Claudiu Mitru au utilizat următorii jucători: Laurențiu Lică, Neven Majstorovic (L), Ștefan Lupu, Răzvan Olteanu, Filip Sestan, Igor Jovanovic, Stanislav Wawrzynczyk, Robert Călin, Sergiu Diaconescu (L), Silviu Suson.

În urma acestui rezultat Arcada Galați ocupă locul doi, cu 26 de puncte, iar Craiova se regăsește pe 4, cu 22.

În runda viitoare, SCM „U“ Craiova va juca pe terenul Gloriei Buzău.