Știri de ultima orăSportTenisTare greu cu Gauff! Sorana Cîrstea a ratat calificarea în finala turneului de la Roma

Tare greu cu Gauff! Sorana Cîrstea a ratat calificarea în finala turneului de la Roma

Sorana Cîrstea a ratat calificarea în finala turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 7.228.080 de euro, după ce a fost învinsă, joi, de Coco Gauff, cu 6-4, 6-3. Cîrstea (36 ani, 27 WTA) s-a înclinat în fața americancei după o oră și 15 minute de joc.

Sorana Cîrstea a condus cu 2-0, 3-1 și 4-2 în primul set, dar Gauff (22 ani, 4 WTA) a revenit și s-a impus cu 6-4, după patru ghemuri consecutive. În actul secund, americanca a început mai bine, a avut 2-0, Cîrstea a egalat, 2-2, dar Gauff a preluat din nou controlul și a câștigat cu 6-3.

Gauff, finalistă anul trecut la Roma, a câștigat astfel toate cele patru dueluri cu Sorana, primul în 2020 în turul secund la Australian Open, cu 4-6, 6-3, 7-5, iar apoi anul acesta în optimi la Miami, cu 6-4, 3-6, 6-2, și în turul al treilea la Madrid, cu 4-6, 7-5, 6-1.

Cîrstea va rămâne cu un cec de 289.115 de euro și 390 de puncte WTA pentru evoluția sa de la Foro Italico, unde a obținut cel mai bun rezultat de până acum.

Cealaltă semifinală le va opune pe ucraineanca Elina Svitolina și pe poloneza Iga Swiatek.

Citește și: Baschet / SCMU Craiova a picat un sfertul 4 cu UBT Cluj și a pierdut primul meci din semifinale




ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS