20.9 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisTenis de masă / La o victorie de JO! România a triumfat în faţa Serbiei, la CM

Tenis de masă / La o victorie de JO! România a triumfat în faţa Serbiei, la CM

România și-a asigurat calificarea în optimile Campionatelor Mondiale de Tenis de Masă, după ce a terminat neînvinsă Grupa 7. Tricolorele au dat piept în ultima etapă cu naționala Serbiei și s-au impus cu scorul de 3-1. În prezent, fetele noastre sunt la o singură victorie distanță de „biletul” pentru Paris 2024.

Prima la masă a intrat Szocs, care nu i-a dat nicio șansă Tijanei Jokic, pe care a învins-o cu 3-0, scor 11-8, 11-4, 11-7. După acest duel, au intrat în scenă Dragoman și Sabina Surjan. Românca noastră a câștigat primele două seturi, însă sârboaica a dat semne de revenire când și-a adjudecat actul al treilea. Dragoman nu a lăsat loc de set decisiv și s-a impus cu 11-6, 11-6, 5-11, 11-8.

Meciul care a adus punctul Serbiei a fost cel dintre Elena Zaharia și Izabela Lupulesku. Românca a câștigat primul set și părea că va aduce o victorie cu 3-0 a țării noastre. Însă, sârboaica a revenit și și-a adjudecat următoarele trei seturi, scor final 4-11, 11-9, 12-10, 11-4.

Punctul decisiv pentru tricolore a fost adus de Bernadette Szocs, care a venit din nou la masă după victoria din primul meci și a învins-o pe Sabina Surjan în 5 seturi, scor 12-10, 8-11, 10-12, 11-6, 11-5, la capătul unui meci tensionat.

În urma acestei victorii, România a încheiat grupa cu numărul 7 de la Mondiale cu patru victorii și nicio înfrângere, astfel că nu mai are nicio șansă să piardă primul loc.

Citeşte şi: Tenis de masă / Băieţii au jucat perfect cu Thailanda şi se gândesc la 16-imi