10.3 C
Știri de ultima orăSportTenisDuel românesc în semifinale la Budapesta. Buzărnescu şi Bara, duel pentru finală

Perechea româno-maghiară Mihaela Buzărnescu/Fanny Stollar s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Budapesta (WTA). Cele două sportive au trecut cu scorul de 6-2, 7-5 de cuplul maghiar Anna Bondar/Dalma Galfi.

Buzărnescu, jucătoare care a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba de simplu, şi Stollar s-au impus după o oră şi 18 minute.

Bondar şi Galfi au ratat o minge de set la 5-4 în actul secund, dar Buzărnescu şi Stollar au anulat-o, au câştigat ghemul, iar apoi au luat alte două ghemuri consecutive, setul şi implicit meciul.

Buzărnescu şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 3.800 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu.

În penultimul act, Buzărnescu şi Stollar vor înfrunta perechea româno-italiană Irina Bara/Sara Errani.

Citeşte şi: Înfrângeri pe linie pentru românce la turneele internaţionale