5.3 C
Știri de ultima orăSportTenisÎnfrângeri pe linie pentru românce la turneele internaţionale

Înfrângeri pe linie pentru românce la turneele internaţionale

Ana Bogdan a fost învinsă de Katerina Kozlova (Ucraina) în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-2, miercuri, în optimile de finală ale turneului de tenis de categorie WTA 250 de la Budapesta, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari.

Sportiva noastră a fost cap de serie N.5 la acest turneu, în timp ce Kozlova este locul 154 WTA. Românca a primit 3.675 de euro şi 30 de puncte WTA pentru accederea în optimi.

De partea cealaltă, nici Irina Bara nu a avut prea multe de spus în meciul pe care l-a disputat în compania sârboaicei Olga Danilovic. Jucătoarea din România a cedat cu scorul de 6-4, 6-3, miercuri, tot în faza optimilor de finală. La fel ca Ana Bogdan, Bara a primit 3.675 de euro şi 30 de puncte WTA pentru parcursul său.

Dulgheru, fără şanse cu Caroline Garcia

La Lausanne, în Elveţia, Alexandra Dulgheru a fost învinsă de Caroline Garcia (Franţa) cu un categoric 6-2, 6-2, încă din primul tur. Dulgheru, locul 372 în clasamentul WTA, s-a înclinat după numai o oră şi 10 minute în faţa unei adversare aflate pe locul 76 în ierarhia internaţională.

Românca va primi 3.325 de dolari şi un punct WTA.

Caroline Garcia o va întâlni în turul următor pe australianca Astra Sharma (128 WTA), ce a dispus miercuri de jucătoarea cehă Kristyna Pliskova (99 WTA) în trei seturi, 2-6, 7-6 (7/4), 6-1.

Citeşte şi: Irina Bara şi Sara Errani mai au doi paşi până la câştigarea trofeului de la Budapesta